Czas przyszły futuro anteriore - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 357
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czas przyszły futuro anteriore - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Czas przyszły futuro anteriore Futuro anteriore Czas przyszły futuro anteriore jest używany do wyrażenia czynności przyszłej, wcześniejszej od czynności wyrażonej przez futuro semplice. Jest to czas przyszły dokonany, najczęściej używany po przysłówkach takich jak: quando (gdy), appena (jak tylko), dopo che (po tym jak / gdy). Futuro anteriore jest czasem złożonym. Składa się z czasownika posiłkowego avere lub essere w czasie przyszłym futuro semplice oraz z imiesłowu biernego participio passato. Odmiana czasowników grupy I, II i III w czasie futuro anteriore:
Grupa I (-are) Grupa II (-ere) Grupa III (-ire)
parlare (mówić)
credere (wierzyć)
finire (kończyć)
avrò parlato
avrò creduto
avrò finito
avrai parlato avrai creduto
avrai finito
avrà parlato avrà creduto avrà finito
avremo parlato avremo creduto avremo finito
avrete parlato avrete creduto avrete finito
avranno parlato avranno creduto avranno finito
Quando avrò finito di mangiare, usciremo. (Gdy skończę jeść, wyjdziemy. ) Ti chiamerò appena sarò tornata dal lavoro. (Zadzwonię do ciebie, jak tylko wrócę z pracy.) Partirò per gli Stati Uniti dopo che avrò imparato la lingua inglese. (Wyjadę do Stanów Zjednoczonych, po tym gdy nauczę się języka angielskiego.)
Wybór czasownika posiłkowego avere lub essere odbywa się na tych samych zasadach, które dotyczyły czasu passato prossimo (patrz Lekcje 11, 15, 16). ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz