Czas przeszły-obyczaje w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czas przeszły-obyczaje w Polsce - strona 1

Fragment notatki:

Czas przeszły - obyczaje w Polsce. Literatura: „Obyczaje w Polsce”, praca zbiorowa od średniowiecza do czasów współczesnych, PWN, Warszawa 2006
„Kultura Polski średniowiecznej od X do XIII wieku”, praca zbiorowa PiW, autor Bronisław Geremek, 1985
„Abyśmy o ojczyźnie naszej radzili”, Piw, Warszawa 1984
„Życie codzienne w Gdańsku”, Maria Bogudzka, Piw, XVI-XVII, 1967, Warszawa
Władysław Odyniec, „Kaszubskie obrzędy i obyczaje”, wstęp do etnografii historycznej Kaszub, Gdańsk 1985
Bogudzka, „Cnotliwe mieszczaki i ladacznice” s. 116: Nie mogła rozporządzać majątkiem. Wszyscy byli zawistni. Była dyskryminowana. Stosunki patriarskie. Obyczajowość protestancka - bardzo surowa. Kobiety o złej sławie nie mogły brać udziału w zabawach, igrzyskach. Ulica zbytku i różowe ulice leżące ? po rozsądnej cenie, stanowiły getto, płatna miłość na tej ulicy. Prostytutki musiały gasić pożary. W XVI wieku było dużo prostytutek. Do Gdańska zjeżdżali mężowie znudzeni swoimi żonami, czasami porzucali żony dla dziwek. Jak na zewnątrz można rozpoznać prostytutkę? Po nakryciu głowy.
Uroczystości rodzinne:
Zaręczyny były poprzedzone rozmowami o posagu. 1940 rok - uczta zaślubin może składać się z 5 dni. Pieczeń wołowa jako podstawowe danie. Gości obsługiwali gospodarze domu.
Podstawa wyżywienia Gdańszczan: bogaci mięso i chleb, średniej klasy bogaci ludzie wołowina. Do potraw dodawano dużo przypraw, gorczycy. Przyprawom przypisywano lecznictwo i oczyszczanie krwi. Było kilka rodzajów chleba. W Kościele o wszystkim decydował cep. Miód był bardzo rozpowszechniony wśród szlachty. Goldwasser - słynna gdańska wódka.
„ Kultura Polski średniowiecznej”: rozdział Etyka seksualna Inicjatywa seksualna nie zależała od męża. Nie wiadomo, kto i kiedy wprowadzał dziewczynę w życie seksualne. Współżyciu nakładali różne zakazy. Tryb pożycia zmienia się ze względu na rody małej rodziny. Za naczelny obowiązek kobiety uznawano posłuszeństwo. Wierności od mężczyzn nie oczekiwano.
„ Czas wolny”: Jest wynalazkiem wiejskim.
„ Obyczaje u Kaszubów”, „Ludzie” s. 26: XVII - XVIII wiek - ludność jednokrotna społecznie. Kaszubi stracili jednorodną ludność. Nie różnili się językiem, a jedynie obyczajami. Różnice etniczne także nie miały żadnego znaczenia. Karczmarze wsi polskiej, a więc kaszubskiej: piwa i gorzałki.
Znaczenie karczmy na wsi:
- zakaz przechowywania przedmiotów podróży
- karczmarz, aby z innych browarów piwo nie było rozprowadzane (monopol na piwo)
„ Obyczaje polskie”:

(…)

… na piwo)
„Obyczaje polskie”:
str. 35 „Małżeństwo”:
U Słowian funkcjonowało jako instytucja stała.
Wykład 8, 26.04.2008
Temat: Obyczaje średniowieczne.
Literatura:
„Młot na czarownice. Podstępek zwierzchowny w czarach, a także sposób uchronienia się ich i lekarstwo na nie w dwóch częściach zamykający”. „Księga wiadomości ludzkiej nie tylko godna i potrzebna, ale z nauką Kościoła powszechnego zgadzająca się.” Z pism Jakuba Spręgiela i Henryka Instytora z zakonu dominikanów, Kraków 1614, reprint 1992
Helen Ellerbe „Ciemna strona historii chrześcijaństwa”, Wydawnictwo SIS, Bydgoszcz 1977
Anonim „Dzieje pierwszej krucjaty albo czynu franków i pielgrzymów jerozolimskich”
1
1

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz