Kaszuby - zwyczaje bożonarodzeniowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 2576
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kaszuby - zwyczaje bożonarodzeniowe - strona 1

Fragment notatki:

zwyczaje, atrakcje, muzyka, historia i stroje kaszubskie.


« Malbork i jego uroki
Pelplin »
Kaszuby
22 Kwiecień 2011 Autor: biznet24
Kaszuby  to region kulturowy  w województwie pomorskim.  Pojezierze Kaszubskie   uznawane jest za jedno z najpiękniejszych  regionów Polski. Jego krajobraz jest bardzo urozmaicony - obejmuje swoim zasięgiem plaże na Półwyspie Helskim,  jak i; jeziora, rzeki lasy i bory w okolicach Kartuz, Żukowa i Kościerzyny.Stara legenda głosi, że Pan Bóg zabrał się za tworzenie Kaszub na samym końcu. A ponieważ zostało mu sporo „budulca” z najrozmaitszych krain, które ukończył wcześniej, rzucił to wszystko na ziemię kaszubską - i tak zostało do dziś.
Można w niej znaleźć różnorodność krajobrazów niespotykaną gdzie indzie, od równinnych przez sfalowane, aż do typowo górskich. Czyste powietrze, słoneczne plaże, ciche jeziora, krystaliczne rzeki, malownicze wzgórza, kwieciste łąki, cieniste lasy, tajemnicze uroczyska. To wszytko jest właśnie na wsiach  Kaszubskich.
Gdzie leży serce Kaszub? Jedni wymieniają Kościerzynę, drudzy obstają przy Kartuzach. Są też tacy, którzy twierdzą, że  Wejherowo. Jest to związane z tym, że każdy Kaszub przywiązany jest do swojej własnej ziemi -tam gdzie on, tam jego Ojczyzna. Ludność kaszubska po dziś dzień zachowała rodzimy dialekt i strój regionalny. Od wieków  przestrzega  obyczaje i obrzędy.
Jest w posiadaniu nieśmiertelnego skarbca duchowego, w którym gromadził wszystko to, co najbardziej umiłował w ciągu stuleci, a więc swoje zwyczaje i obrzędy, wierzenia i podania, tańce i pieśni, sztukę i historię.
Kaszubi zasłynęli ze swoje gościnności i regionalnej kuchni.Podstawą są oczywiście ryby, podawane na dziesiątki sposobów. Innym przysmakiem tej kuchni jest okrasa zwana również obóną. Surowe mięso gęsie sieka się tasakiem a następnie umieszcza się w glinianym garnku i posypuje się solą tak przyrządzoną okrasę dodaje się do zup, sosów. Najbardziej popularnym daniem na terenach kaszubskich są ziemniaki ze szpyrkami i maślanką. Inne dania przyrządzane z ziemniaków to golce, gruchoce oraz kiszka kaszubska.
Na Kaszubach są  jeszcze zakątki, których nie dotknęła cywilizacja, jednocześnie w ostatnich latach  dołożono wiele starań, żeby zapewnić turystom   jak najlepsze  warunki wypoczynku. Powstały hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne, kąpieliska, przystanie, wypożyczalnie sprzętu, stadniny koni, korty tenisowe.
Najdłuższa deska świata, Dom na dachu, Kaszuby
Jeżeli szukacie prawdziwego ducha Kaszub, miejsca, gdzie wielowiekowa Polska tradycja łączy się z atrakcyjną ofertą turystyczną, przygotowaną zarówno dla turysty indywidualnego jak i grup zorganizowanych lub instytucjonalnych, to nie możecie przejść obojętnie obok propozycji przygotowanej przez Centrum Edukacji i Promocji Regionu w

(…)

…-tych ubiegłego wieku  był ważnym ośrodkiem życia harcerskiego na terenie Kaszub, a dziś jest symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Edukacji i Promocji Regionu,  Stowarzyszenia „Szczyt Wieżyca”, Kaszubsko - Kociewskiego Stowarzyszenia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz  filia Gdańskiego Związku Pracodawców.
Naszą przygodę z ceprem rozpoczynamy od nauki…
… wojska, policji, straży pożarnej, leśników, kolejarzy, myśliwych. Przede wszystkim tutejszych mieszkańców. Obok najdłuższej deski- zobaczycie Państwo zapierający dech w piersiach - Stół im. Lecha Wałęsy. „Stół Noblisty”, służący integracji środowisk społecznych, ma 35m długości, niemal tyle samo co rekordowa deska. Nie ma wątpliwości, że to najdłuższy stół wykonany z jednego kawałka drewna! Zasiada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz