To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Słowianie Zachodni KASZUBI Prasłowiańska ludność kultury łużyckiej, spośród której wyłonili się z czasem Kaszubi, rozprzestrzeniła się na obszarze Pomorza Zachodniego jeszcze przed końcem drugiego tysiąclecia p.n.e. Kaszubska grupa tej ludności przeżywała silny rozwój terytorialny od VII do IV wieku p.n.e. w tym też okresie od zachodu rozpoczął się powolny napór plemion germańskich . Ich wpływ na dzieje Kaszubów jest ogromny.
Rolniczy charakter Kaszubów (gospodarka połowowa). Wraz z innymi plemionami zostali w II połowie X wieku włączeni w polityczne granice państwa Mieszka I. Zajęcie przez Zakon Krzyżacki Pomorza Gdańskiego ( 1309 r. ) oraz ziem nadnoteckich przez Marchię odcięło Pomorze Zachodnie od Polski. Próby odzyskania Pomorza dla Polski podjął Kazimierz Wielki (1370 r.), ale przyniosły one krótkotrwałe rezultaty.
Zjednoczenie całego Pomorza Zachodniego przez księcia Bogusława X ( 1478 r. ) oraz jego zabiegi o uznanie lennej zwierzchności polskiej były w tamtym okresie szczytowym momentem walki Słowian zachodnich o jedność z Polską. Po śmierci Bolesława Pomorze znalazło się znowu w orbicie wpływów niemieckich. Na Pomorzu Zachodnim pojawił się luteranizm, przywędrował z Niemiec, opowiedziała się za nim ludność zamieszkująca Pomorze. W 1534 roku na sejmie w Trzebiatowie przyjęto Reformację, a luteranizm stał się religią panującą. Nowa religia przyniosła ze sobą zwrot ku językom miejscowym . Jednak ogólny prąd wypierania kaszubszczyzny z życia religijnego był bardzo żywy. Podział Pomorza Zachodniego między Prusy i Szwecję (1648 r.) .Celowa germanizacja (za pośrednictwem szkoły, wojska, administracji, kościoła) nasilała się coraz bardziej. W lennach bytowskim i lęborskim doszło do silnego rozbudzenia polskiej świadomości narodowej, zwłaszcza wśród szlachty kaszubskiej. Pierwsze naukowe zainteresowanie kaszubszczyzną łączy się z nazwiskiem pastora gdańskiego Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza . W 1826 r. odbył on podróż po zachodnich połaciach Kaszub. W 1837 r. Mrongowiusz wydał swój słownik polsko- niemiecki, w którym znalazło się sporo informacji o mowie kaszubskiej, a w 1842 r. wsławił się jako autor oficjalnego pisma do władz pruskich, w którym bronił zachowania języka polskiego w szkołach. Za twórcę ruchu młodokaszubskiego uważa się Aleksandra Majkowskiego. (postulował opracowanie jednego ponad dialektalnego kaszubskiego języka literackiego)
21 września 1907 r. w Kartuzach założone zostało Kaszubskie Towarzystwo Ludoznawcze ze swoim własnym czasopismem. Towarzystwo miało charakter ściśle naukowy i grupowało głównie polską i niemiecką inteligencję wywodząca się z Kaszub.
We wrześniu 1910 r. w Kościerzynie odbył się zjazd pisarzy młodo kaszubskich, na którym przyjęto ogólne zasady pisowni literackiej.
(…)
… te podzielono na 4 okręgi. Jednym z nich było Pomorze Zachodnie. Miesiąc później utworzono urząd Pełnomocnika Generalnego Ziem Odzyskanych. Pierwsze zetkniecie się autochtonów z ludnością polską, to spotkanie z tzw. szabrownikami. Administracja polska w początkowym, niezwykle trudnym okresie nie zawsze stojąca na wysokości zadania, zbyt długo nie uregulowała wyraźnie spraw obywatelstwa polskiego ludności…
….
Grupa językoznawców (m.in. Kolberg, Nitsch, Lehtr- Spławiński) stwierdziła, że kaszubszczyzna jest narzeczem (dialektem) języka polskiego. Dziś ten pogląd jest powszechnie uznawany i respektowany. Język kaszubski - język z grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów. Kaszubski jest jednym z języków pomorskich - o odrębnym języku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)