Cynicy wobec wizji Arytotelesa - wykład, 2sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 315
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cynicy wobec wizji Arytotelesa - wykład, 2sem - strona 1

Fragment notatki:

CYNICY WOBEC ARYSTOTELESOWSKIEGO IDEAŁU PARTYCYPACJI POLITYCZNEJ
- wg Arystotelesa
-państwo to twór naturalny -człowiek to zoon politikon - jego losy rozstrzygają się w kontaktach z innymi, musi znajdować się w państwie inaczej jest nędznikiem albo nadludzką istotą. -celem państwa jest wspólne bytowanie i dobre życie pełne cnoty. -człowiek staje się sobą tylko przez współuczestnictwo, życie we wspólnocie określoną formułą inkarnacji. Nie istnieją wyodrębnione jednostki, zawsze mamy do czynienia z konkretnym usytuowaniem w ramach pewnej zbiorowości (jak organizm człowieka) Dobro całości ważniejsze niż dobro jednostki.
-Idealny obywatel musi działać a nawet poświęcać się na rzecz dobra wspólnego! Polityczne uczestnictwo jest koniecznym warunkiem człowieczeństwa. Cynicy mówili, że:
-Polis jest sztuczna, angażuje nas w zbędne czynności - szereg konwencji, a te odwracają naszą uwagę od najważniejszych rzeczy. Urządzenia ludzkie są zewnętrzne - a więc zmienne i niestabilne, nie możemy się na nich oprzeć. -nie potrzebujemy współdziałania z innymi ludźmi, bo oni niczego nam nie dają, niczego nas nie uczą. Angażowanie się w jakieś niepotrzebne aktywności utrudniają nam osiągnięcie szczęścia. -zachwalali samowystarczalność indywidualnej cnoty. Autarkia (wolność) staje się skrajną samowystarczalnością i autonomią, aby ją zdobyć należy się wyrzekać wielu rzeczy i ćwiczyć się przez trudy, cierpienia to prowadzi do rodzaju apatii - nie da jej się pogodzić z aktywnością obywatelską!
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz