To tylko jedna z 20 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przyczyny powstawania controllingu. Controlling w Polsce stosowany jest od początku 90-tych lat. Najlepiej rozwinięty controlling jest na gruncie niemieckim. Przyczyną powstania controllingu jest wzrost kosztów stałych. Koszty stałe to koszty gotowości wytwórczej, koszty powstawania i wykorzystywania zapasów. Fazy powstawania kosztów stałych: faza przedprodukcyjna- technologia i kierowanie produkcją, faza produkcyjna - to zaopatrzenie, produkcja podzespołów, montaż, faza poprodukcyjna- dystrybucja i usługi które wykonujemy po sprzedaży Przyczyny powstawania kosztów stałych w poszczególnych fazach: faza przedprodukcyjna- koszty stałe są związane z inwestowaniem w badania i rozwój. Progresywne skracanie cyklu życia produktu (wprowadzenie, wzrost, dojrzałość , spadek). Obecnie produkty funkcjonują jako produkty modne- nie ma dojrzałości produktu. faza produkcyjna- związane są z kosztami pracy, jak również z kosztami utrzymania aktywów stałych. nastąpiła automatyzacja procesu pracy. Odstąpiono od pracy w akordzie, wynagrodzenie jest czasowe, a tym samym stało się kosztem stałym. Płaca jest również obciążona stałymi składkami (ZUS, podatki) Koszty aktywów trwałych: częste wyłączanie maszyn, produkcja nowych asortymentów, wzrost kosztów konkurencyjności, brak optymalnego wykorzystania możliwości wytwórczych tzn. utrzymanie parku maszynowego nie związanego z produkcją. W Polsce moce produkcyjne wykorzystywane są w 30%. faza poprodukcyjna- koszty stałe wiążą się z: koszty utrzymania parku posprzedażne usługi - gwarancja, usługi serwisowe itd. We wszystkich fazach występują dodatkowe koszty zarządzania. Przeznaczone są one na odnowienie kwalifikacji, wiedzy, aktualizację systemów informatycznych. Pojęcie controllingu Controlling poch. Z ang. „to control”- oznacza kontrolować, regulować, rzadzić, kierować nadzorować, wstrzymywać. Controlling to: wg podejścia uproszczonego - istota kontrollingu jest proces porównywania stanu pożądanego z rzeczywistym. Controlling polega na monitorowaniu. wg definicji poglądowej- Rys. Controlling system cybernetyczny wartości planowane wartości faktyczne sprzężenie
(…)
… oraz skutkach ich wykonania
dzięki opracowaniu schematu skutecznego planowania i wdrożenia
Jednym ze sposobów planowania jest Zarządzanie Przez Cele (ZPC)
musimy mieć świadomość tego, iż zaangażowana jest w program cała załoga
cele powinny być ustalane na najwyższym szczeblu zarządzania
cele indywidualne (każdy pracownik powinien mieć ustalony zakres odpowiedzialności) (karta stanowiska pracy)
zapewniona…
… strategicznym:
krzywa doświadczeń
rachunki inwestycyjne
metoda wyznaczania pozycji strategicznej firmy SPACE
techniki planowania scenariuszowego
system wczesnego ostrzegania
Controlling operacyjny:
rachunek kosztów
rachunek wyników
rachunek marży brutto
rachunki kontroli i analizy odchyleń
metody planowania
analiza progu rentowności
Zakres zadań controllingu
planowanie kontrola
kierowanie
PLANOWANIE…
…:
ośrodki inwestowania - podejmuje się decyzje rzeczowe i finansowe. Odpowiedzialni są top menegment.
Mierniki to: stopa zwrotu z inwestycji, stopa zwrotu z kapitału własnego, zwrotność kapitału skorygowana o koszty (EVA)
ośrodki zysku - podejmujemy decyzje co i jak produkować. Odpowiedzialnym za ten ośrodek jest kierownik średniego szczebla.
Mierniki to: marża brutto, zysk ze sprzedaży, przychody.
ośrodki…
… i słabych stron przeds. Kontroler powinien zajmować się analiza konkurencji, analizą posiadanego potencjału (produkcyjnego, intelektualnego), analizą portfelową, analizą ABC.
Zadaniem kontrolera jest stosowanie wynagrodzenia wg zasad prowizyjnych.
Do zadań kontrolera można dodatkowo zaliczyć:
wymyślenie systemu sprawozdawczego.
WYMAGANIA KTÓRE POWINIEN SPEŁNIAĆ KONTROLER.
Wymagania (kompetencje…
… księgowość finansową. Generuje nam informacje na zewnątrz przeds. Controlling w mniejszym stopniu zajmuje się rachunkowością, a w większym przetwarzaniem informacji np. rachunkiem kosztów, zysków. BUDŻETOWANIE DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA
Budżet jest normą finansową tworzoną dla realizacji poszczególnych przedsięwzięć, rodzajów działalności, projektów czy decyzji. Jest to kategoria wartościowa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)