Chrystocentryzm współczesnej katechezy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chrystocentryzm współczesnej katechezy - strona 1 Chrystocentryzm współczesnej katechezy - strona 2

Fragment notatki:


Chrystocentryzm współczesnej katechezy (w odniesieniu do istoty, treści i metody katechezy) Chrystocentryzm współczesnej katechezy polega na: Istota katechezy: Catechesi tradendae nr 5 Chrystocentryzm dotyczy istoty katechezy
Wszystkie podstawowe dokumenty katechetyczne za główny cel uznają zażyłość z Chrystusem
„Ostatecznym celem katechezy jest doprowadzenie kogoś nie tylko do spotkania z Jezusem Chrystusem ale do zjednoczenia, a nawet głębokiej z Nim zażyłości”
Takie ujęcie ukazuje, że katecheza zawsze musi się odnosić do Chrystusa skoro ma prowadzić do głębokiej z nim zażyłości.
Dokumenty katechetyczne podkreślają, że Chrystus jest tym, który działa w katechezie
Odniesienie do Chrystusa musi mieć pokrycie w płaszczyźnie treści
Przedmiotem katechezy jest tajemnica Chrystusa i odkrywanie w nim odwiecznego planu Boga, zrozumienie czynów i znaków dawanych przez niego. Motto KKK - Dzieje Apostolskie - „Nie dano ludziom pod niebem innego imienia jak Jezus Chrystus (...) Treść Katechezy: Treść katechezy także ściśle łączy się z Chrystusem. Na przykładzie KKK - znajdują się tam rozważania dotyczące II Osoby Boskiej i Credo, ale nie tylko to - w każdym innym rozdziale znajduje się odniesienie do Chrystusa.
W treści katechezy jak widać Chrystus zajmuje integralne miejsce, ujawnia się w samej strukturze dokumentu, jest jego osią przewodnią:
- I część - Chrystus jedynym pośrednikiem, , argumentacja z Credo
- II część - sakramenty Kościoła są w istocie sakramentami Jezusa
- III część - życie moralne w JCH
Chrystocentryzm zapobiega legalizmowi, posłuszeństwo Ojcu nie jest wypełnianiem prawa:
- IV część Ch przewodnikiem w modlitwie Uwagi dotyczące chrystocentryzmu katechezy: Integralność Chrystocentryczna Gdy mówi się o Chrystusie trzeba mówić o całym Chrystusie o Bogu i Człowieku jednocześnie.
Musi być równowaga między prawdą o Bóstwie i człowieczeństwie Chrystusa. (przebóstwienie oddala Jezusa, przekreśla tajemnice Wcielenia, uczłowieczeni pozbawią mekę Chrystusa charakteru ekspiacyjnego)
Nie można zaniedbywać żadnego aspektu, musi być przedstawiona integralna prawda o Jezusie. Trudność głoszenia Chrystusa w środowiskach, które Go nie znają Tajemnica Chrystusa wcale nie musi być elementem bardziej uwydatnionym niż inne, ale ma ona stanowić centrum, fundament na bazie którego zostaną wyjaśnione, uporządkowane i nawzajem się uzupełniają inne elementy.
Orędzie Chrystusa ma głęboko dotykać problemów egzystencjalnych człowieka - nie musimy zatem zacząć od mówienia o Chrystusie, ale pojawi się On w trakcie.

(…)

…) i człowieku (jego godności).
Metoda
Chrystocentryzm w metodzie polega na tym, że trzeba podejmować taką metodę jaką podejmuje Chrystus - katecheza ma podążać śladami nauczania Chrystusa.
Dyrektorium Katechetyczne wymienia elementy pedagogii Chrystusa:
Przyjęcie drugiego człowieka (zwłaszcza nic nieznaczącego np. biednego) jako miłowanego przez Boga
Szczere i odważne głoszenie Królestwa Bożego
Styl delikatnej…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz