Fragment notatki:
CHRONOLOGIA WYDARZEŃ DOTYCZĄCYCH BIOSYNTEZY BIAŁKA 1869 - odkrycie i wyizolowanie po raz pierwszy DNA; 1900 - stwierdzono, że białka mają budowę łańcuchową i są złożone z 20 aminokwasów (Emil Fischer); 1944 - Avery, McLeod, McCarty wykazali, że transformacja u bakterii jest powodowana przez DNA (zmieszano w hodowli bakterie charakteryzujące się zjadliwą chorobą i zdrowe - zdrowe stały się chore); 1945 - Erwin Schrödinger - opublikował rozprawę „Czym jest życie”; sugerował, że w żywej komórce istnieje zapis danych niezbędnych do życia i rozwoju komórki, zapis znajduje się we włókienkach chromosomowych; 1951 - Linus Pauling (zm. 1994), Robert Corey (zm.1971) - zaproponowali model budowy DNA w postaci α helisy, pojedynczej nici; nagroda nobla w 1954; Pauling - badania nad charakterem wiązań chemicznych; w 1962 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla za zahamowanie działań zbrojeń nuklearnych ; 1953 - Watson, Crick (zm. 2004) - zaproponowali model struktury DNA jako podwójnej helisy. Nobel w 1962 roku. Młodzi naukowcy, biolodzy, Pauling miał silna pozycję i młodzi zakwestionowali jego odkrycie, dali na to dowody. Doszli do tego wniosku w sposób logiczny - analizowali wyniki innych badaczy; 1961-66 - Ochoa, Nirenberg, Mathael, Khorana - Nobel za rozszyfrowanie kodu genetycznego - rozpracowali kod genetyczny - jak informacja wpływa na skład białka. Przez wiele lat uważano, że informacja jest w DNA, a przekazywana do RNA. Są jednak od tego wyjątki. RNA jest kopią DNA. Struktura kopii ulega dekodowaniu w białku. Można też przekazywać informację z RNA do DNA. Wirusy - brak jądra komórkowego, ale mają RNA - jeśli zainfekują organizm to mutują DNA i produkują informację o zmutowanym, innym białku. Naukowcy odkryli w jaki sposób informacja zawarta w DNA jest tłumaczona na budowę białka, które w formie różnych enzymów decyduje o wszystkich reakcjach chemicznych przebiegających w żywych organizmach ,a tym samym w całości procesów metabolicznych. Jednołańcuchowy RNA jest kopią roboczą fragmentu DNA i dopiero struktura tej kopii podlega bezpośrednio dekodowaniu w maszynerii komórkowej odpowiedzialnej za syntezę białka. Dopuszcza się możliwość przekazywania informacji także z RNA z powrotem do DNA, jak to obserwowano podczas rozwoju niektórych wirusów, które zawierały tylko RNA; 1965 - F. Jacob, J. Monod - Nobel za odkrycie mechanizmu sterowania biosyntezą białka (teoria lub układ operonu) [kiedy należy uruchomić biosyntezę białka i kiedy przerwać]; 1975 - Sanger (GB), Gilbert (USA) - opracowali dwie zbliżone metody sekwencjonowania fragmentów DNA liczących nie więcej jak 200 - 400 nukleotydów; 1977 - Pierre Chambon - odkrył geny mozaikowe - fragmenty kodujące połączone fragmentami niekodującymi - intronami;
(…)
… wodorowe: A tworzy parę z T, a G z C. Łączenie się zasad w pary jest określane jako tworzenie się komplementarnych par zasad, Większa, dwupierścieniowa zasada purynowa tworzy parę z mniejszą, jednopierścieniową zasadą pirymidynową; pary zasad doskonale „pasują" do odległości pomiędzy łańcuchami cukrowo-fosforanowymi i decydują o utrzymaniu poprawnej odległości między nimi. Odległość ta byłaby zbyt mała dla pary utworzonej z dwóch dużych zasad purynowych i zbyt duża dla pary dwóch pirymidyn, które znajdowałyby się zbyt daleko od siebie, by utworzyć wiązania wodorowe. Pomiędzy komplementarnymi zasadami tworzy się maksymalna (spośród możliwych) liczba wiązań wodorowych. W każdej parze GC są trzy wiązania wodorowe, zasady w parze AT są związane dwoma wiązaniami wodorowymi. Tak więc pary zasad AT i GC…
… RNA pisze się jako sekwencję zasad w kierunku 5' 3'. Na przykład GUCAAGCCGGAC jest sekwencją krótkiej cząsteczki RNA. Większość cząsteczek RNA jest jednoniciowa, ale cząsteczka RNA może zawierać regiony, które tworzą komplementarne pary zasad po zmianie biegu łańcucha RNA o 180° (tworzą się tak zwane struktury typu spinki do włosów). Cząsteczka RNA może więc zawierać pewne odcinki o budowie…
… są adenina i guanina, różniące się bocznymi grupami egzocyklicznymi. tymina i cytozyna są pirymidynami, każda z nich zawiera pojedynczy pierścień węglowo-azotowy i podobnie jak zasady purynowe różnią się one jedynie bocznymi grupami. cukier występujący w DNA to deoksyryboza (to znaczy, że grupa 2'-OH rybozy została zastąpiona przez atom wodoru, stąd też nazwa „deoksy") i dlatego nukleozydy wchodzące w skład…
… nukleozydów nazywamy nukleotydami. Składają się one z reszty fosforanowej połączonej z grupą hydroksylową nukleozydu związaną z węglem piątym (C-5) reszty cukrowej, a więc tworzą nukleozydo-5'-fosforany (np. adenozyno-5'-fosforan), określane też jako 5'-nukleotydy. Numer z apostrofem (znakiem „prim") oznacza atom węgla rybozy, przy którym znajduje się fosforan. Resztą cukrową w DNA jest deoksyryboza…
… dziedzicznym (np. cukrzyca, mukowiscydoza), które są spowodowane przez błąd w zapisie genetycznym. ???????
STRUKTURA DNA
Budowa DNA:
zasady występujące w DNA są związkami aromatycznymi zbudowanymi z węgla i azotu. Ze względu na zawartość azotu są nazywane zasadami azotowymi. Ze względu na budowę można wyróżnić dwa typy zasad: pochodne puryny złożone z dwóch sprzężonych pierścieni węglowo-azotowych. Purynami…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)