Chiny - Unia Europejska, opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chiny - Unia Europejska, opracowanie - strona 1 Chiny - Unia Europejska, opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

1975 - oficjalne nawiązanie stosunków 1978 - pierwsza umowa handlowa 1985 - Umowa o Handlu i Współpracy, na jego podstawie powołano komitet, który zbiera się dwa razy do roku rozwiązując problemy techniczne w stosunkach dwustronnych
1988 - otworzone zostało Przedstawicielstwo KE w Pekinie 1989 - zamrożenie kontaktów, wprowadzenie sankcji, m. in. wprowadzenie embarga na dostawy broni do Chin, zawieszenie programów współpracy i kontaktów kulturalnych, naukowych i technicznych, jako część pakietu sankcji po wydarzeniach na Placu Tiananmen)
1990-92 - stopniowa normalizacja, zniesienie sankcji, poza embargiem
1995 - Komunikat „A Long Term Policy for China-Europe Relations” , która odnosiła się do stosunków handlowych oraz przedstawiała wspólnoą strategię UE wobec Chin. Kolejne dokumenty tego typu wydano w latach 1998, 2001, 2003, 2006.
Od 1995 - „Dialogue on Human Rights” i 22 „dialogi sektorowe”. UE podjęła pod koniec roku założenie, że stosunki z Chinami są podstawą polityki zagranicznej UE.
Od 1998 - doroczne „szczyty”. Parlament UE uchwalił dokument dotyczący budowy wszechstronnych partnerskich stosunków z Pekinem.
2000 - bilateralne porozumienia ws. przystąpienia Chin do WTO. Weszła też w życie umowa o współpracy naukowo - technicznej w ramach której Chin weszły do projektu Galileo.
2003/04 - oficjalnie ogłoszone partnerstwo strategiczne. Podpisano wówczas szereg dokumentów dotyczących rozwoju współpracy politycznej, gospodarczej, społecznej, naukowo - technicznej oraz oświatowej.
2005 tzw. „dialog strategiczny”, na szczeblu wiceministrów, dwa razy do roku W 2011 r. w obliczu kryzysu niektórzy przywódcy europejscy(np. Sarkozy) widzieli szansę dla strefy euro w chińskich inwestycjach w walutę.
Za przeszkodę w relacjach uważa się brak ciekawości, zainteresowania kulturą Chin - Europejczycy chcą ich w handlu, gospodarce, ale samymi Chinami nie przejawiają już takiego zainteresowania(liczba studentów europejskich w Chinach jest 10krotnie niższa niż chińskich studentów w Europie).
Problem embarga na sprzedaż sprzętu wojskowego do Chin Utrzymanie embarga wiązało się z brakiem poprawy w kwestii przestrzegania praw człowieka, niepewności decydentów UE co do faktycznych intencji Chin, a także presja ze strony USA, grożących sankcjami wobec UE.
O zakresie embarga decydują jednak poszczególne kraje UE, bo formalnie zakres nie został ustalony. A państwa członkowskie mają bardzo różne poglądy na temat przestrzegania praw człowieka w Chinach i tu się kłócą bardzo często. AI donosiło o sprzedaży różnych technologii Chinom(np. Wielka Brytania sprzedawała im wyposażenie do chińskich myśliwców JH-7, Włochy i Francja i Niemcy pociski powietrze-powietrze czy powietrze-ziemia, radary, śmigłowce, fregaty)


(…)

… z Tomaszem Siemoniakiem na temat zniesienia unijnego embarga na handel bronią.
Spotkanie 16 maja to specyficzny pomysł rządu PO-PSL na obniżenie deficytu handlowego naszego kraju z Chinami(polski eksport do Chin wynosi 1,32 mld euro w porównaniu do importu z Chin - 13 mld euro).

…'.
2003 - projekt Galileo - to europejski system nawigacji satelitarnej, kontrolowany przez instytucje cywilne, nie wojskowe, jako alternatywa wobec amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS, Chiny wniosły do projektu duży wkład finansowy. Włączenie się Chin do tego programu z punktu wojskowości daje im możliwość koordynacji działań chińskich sił zbrojnych w walce oraz zwiększa przejrzystość…
… handlowej z Tajwanem, ale utrzymuje `politykę jednych Chin'. UE nie jest też militarnie zaangażowana w Cieśninie Tajwańskiej, chciałaby pokojowo rozwiązywać problemy, bo konflikt zbrojny odbiłby się na kontaktach handlowych.
Problemem w kontaktach Chin i UE staje się prowadzone przez ChRL szpiegostwo cybernetyczne. W sierpniu 2007 zanotowano włamania do siecią rządowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz