Charakterystyka techniczna telefonii (węzeł, centrale, terminale końcowe)
- Węzeł komutacyjny
Jest to fizyczny punkt dostępu do sieci lub punkt łączący kanały telekomunikacyjne. Węzły w sieci mogą być połączone na różne sposoby tworząc 4 struktury: kratową - każdy węzeł sieci połączony jest z każdym innym węzłem tej sieci (duża niezawodność struktury, ale też za duża liczba łącz); gwiaździstą - zakłada istnienie jednego węzła o wyższym priorytecie do którego doprowadzone są łącza od węzłów o niższym priorytecie (mniejsza liczba łączy, ale uszkodzenie jednego łącza odcina dostęp do węzła); magistralową - istnieje jedno łącze do którego są dołączeni kolejni abonenci (rozwiązanie na autostradach i kolei); pierścieniową - zapewnia ona dostęp do węzła z dwóch stron (mała liczba łączy, uszkodzenie jednego łącza nie oznacza utraty dostępu do węzła)
- Centrala telefoniczna
Centralą telefoniczną nazywa się zespół urządzeń zawierających łącznicę telefoniczną oraz urządzenia pomocnicze: przełącznice, urządzenia badaniowe i zasilające. Poszczególne elementy centrali: Pole komutacyjne umożliwia dokonywanie połączeń między łączami doprowadzonymi do węzła komutacyjnego. Abonenckie zespoły liniowe służą przede wszystkim do wykrywania podniesienia mikrotelefonu przez abonenta; spełniają także inne funkcje, zależnie od rozwiązań konstrukcyjnych węzła komutacyjnego. Zespoły obsługowe w węzłach z polem komutacyjnym elektromechanicznym zasilają łącza abonenckie, dołączają prąd dzwonienia i różnorodne sygnały tonowe, wykrywają podniesienie mikrotelefonu przez abonenta wywoływanego, a także wykrywają rozłączenie.
- Terminale końcowe - aparaty telefoniczne
Aparat telefoniczny składa się z mikrotelefonu i tarczy numerycznej, występują w nim 3 układy: rozmówny, wywołania i wybiórczy. Układ rozmówny składa się ze słuchawki i mikrofonu umożliwiają one prowadzenie rozmowy. Układ wywołania (induktor, dźwonek) - sygnalizuje nadejście połączenia a układ wybiórczy umożliwia przez tarczę numeryczną lub klawiaturę wybór żądanej usługi. Układ wywołania i rozmówny nie pracują jednocześnie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)