Charakterystyka postępowania sądowego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka postępowania sądowego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego-opracowanie - strona 1 Charakterystyka postępowania sądowego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego-opracowanie - strona 2 Charakterystyka postępowania sądowego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Charakterystyka postępowania sądowego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego W sprawach z oskarżenia prywatnego stosuje się przepisy o postępowaniu uproszczonym (art. 485), przy czym przepisy rozdziału 52 KPK wprowadzają dodatkowe rozwiązania różniące to postępowanie od postępowania w trybie uproszczonym.
Postępowanie z oskarżenia prywatnego może być wszczęte jedynie w sprawach o przestępstwa przekazane do ścigania skargą prywatną przez przepisy KK lub innych ustaw. KK przekazuje do ścigania z oskarżenia prywatnego następujące przestępstwa :
nieumyślne uszkodzenie ciała o charakterze innym niż powodujące ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 157 §4 w zw. z §3 KK);
lekkie uszkodzenie ciała, czyli powodujące naruszenie narządów ciała lub rozstrój na czas dłuższy niż 7 dni (art. 157 §4 w zw. z §2 KK);
zniesławienie (art. 212 §4 KK) i zniewagę (art. 216 §5 KK);
naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 §3 KK). Ustawy szczególne: Prawo prasowe - uchylanie się od obowiązku opublikowania sprostowania lub odpowiedzi lub publikowanie ich wbrew warunkom określonym w ustawie, gdy pokrzywdzonym jest osoba fizyczna;
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych - przekazująca wszystkie przewidziane w niej czyny poza tymi gdy sprawca z popełniania przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu albo organizowania działalności przestępczej lub kierowania nią.
W sprawach z oskarżenia prywatnego postępowanie wszczyna się na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez pokrzywdzonego. Prywatny akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie (art. 487), oraz spełniać wymogi pisma procesowego (art. 119). Podlega kontroli wstępnej na zasadach ogólnych, jeżeli nie spełnia wymogów formalnych jest zwracany do uzupełnienia (art. 337 §1 z zw. z art. 468, 485).
Aktem wszczynającym postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego może też być ustna lub pisemna skarga pokrzywdzonego złożona Policji.-punkt wcześniejszy.
Złożenie w sądzie aktu oskarżenia przerywa bieg terminu przedawnienia karalności czynów prywatnoskargowych. Sąd, który otrzymał prywatny akt oskarżenia lub skargę go zastępującą, nie może odmówić wszczęcia postępowania, gdyż kodeks instytucję odmowy wszczęcia odnosi jedynie do post. przygotowawczego (art. 305 §2-4). W postępowaniu sądowym zakłada się jedynie możliwość umorzenia postępowania i to jeszcze przez rozprawą (art. 339 §3 pkt 1). W sprawach z oskarżenia prywatnego wszczęcie procesu następuje poprzez sam fakt złożenia prywatnego aktu oskarżenia (przekazanie skargi). Gdy w trackie kontroli wstępnej zachodzą przeszkody procesowe np. przedawnienie, złożenie skargi przez osobę niebędącą pokrzywdzonym sąd może przed rozprawą postępowanie umorzyć.


(…)

… ze stron. Podlega ona kontroli sadowej, ugoda zawarta na posiedzeniu pojednawczym jest tytułem egzekucyjnym po nadaniu jej przez sąd klauzuli wykonalności (art. 494 §2). Postanowienie umarzające postępowanie z uwagi na pojednanie może być zaskarżone zażaleniem, gdyż zamyka drogę do wydania wyroku.
W razie niestawienia się oskarżonego na posiedzenie pojednawcze bez usprawiedliwienia prowadzący je kieruje sprawę na rozprawę główną, wyznaczając od razu - w miarę możliwości - jej termin(art. 491 §2) Natomiast niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od oskarżenia i prowadzący posiedzenie umarza postępowanie (art. 491 §1). Niestawiennictwo bez usprawiedliwionej przyczyny, zachodzi gdy - oskarżyciel był powiadomiony prawidłowo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz