Charakterystyka PGNiG.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka PGNiG. - strona 1 Charakterystyka PGNiG. - strona 2

Fragment notatki:

PGNiG zaczyna walczyć o rynek Trwają rozmowy między PGNiG a Verbundnetz Gas (VNG), niemiecką firmą zajmującą się hurtową sprzedażą gazu. Chodzi o renegocjację umowy na dostawy 400 mln m sześc. gazu do Polski. Wygasa ona 30 września 2006 r. Niemcy chcą zwiększyć dostawy do 1 mld m sześc. - Nie możemy zaakceptować ceny, którą proponuje VNG. Jeżeli jej nie obniży, gotowi jesteśmy zrezygnować z dostaw oraz ze współpracy kapitałowej — spółki Nysagaz, w której PGNiG ma 51 proc. akcji — podkreśla Marek Kossowski, prezes PGNiG. - Idealnym rozwiązaniem byłaby cena taka, lub niższa, jak gazu norweskiego, który kupujemy w tym samym miejscu, czyli w Lasowie koło Zgorzelca — twierdzi Marek Kossowski. Stawianie Niemców pod murem wiąże się z pewnym ryzykiem. VNG zapowiadał bowiem, że jeżeli polska strona zrezygnuje z jego dostaw, będzie sprzedawał w naszym kraju własny gaz. Wiele wskazuje jednak na to, że w tej rozgrywce więcej atutów ma PGNiG. Głównym są Norwegowie, którym bardzo podoba się projekt budowy na naszym wybrzeżu terminalu CNG (sprężonego gazu ziemnego). Jeżeli polska firma nie dojdzie do porozumienia z Niemcami, punkt przesyłowy w Lasowie także zostanie zapełniony gazem norweskim. PGNiG jednak nie chce palić za sobą mostów. - Jesteśmy także zainteresowani wejściem na rynek niemiecki. Mamy tam duże szanse, bo nasz gaz jest tańszy - mówi Marek Kossowski. PGNiG brakuje na razie technicznych możliwości przeprowadzenia ekspansji, dlatego też chce skorzystać z gazociągu Bernau-Szczecin oraz Media Odra Warta. Problem w tym, że muszą one mieć możliwość tłoczenia gazu w obu kierunkach, a to wymaga zgody niemieckiej strony. Na razie sytuacja jest patowa. Rozważamy też wybudowanie własnego gazociągu do Niemiec i wystąpienie o zgodę na przyłączenie go do niemieckiego systemu przesyłowego — deklaruje Marek Koossowski. Misja Misją Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. jest harmonijne łączenie funkcji gazowniczego przedsiębiorstwa handlowego z funkcją firmy strategicznej, współodpowiedzialnej za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ponadczasowym wyzwaniem dla nas jest jak najlepsze dostosowanie charakteru działalności organizacji do specyfiki potrzeb klientów na rynku gazu ziemnego. Mamy ambicję być liderem na zliberalizowanym rynku gazu ziemnego w Polsce oraz aktywnym podmiotem na rynku europejskim. Dlatego musimy działać jeszcze bardziej efektywnie, być firmą zorientowaną na ekorozwój oraz otwartą na bieżące i przyszłe potrzeby naszych klientów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. jest narodową spółką gazowniczą. Gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez stałe, nieprzerwane dostawy gazu ziemnego dla swoich klientów. W 1976 r. w wyniku połączenia wielu zakładów poszukiwawczych, wydobywczych i gazowniczych o długoletniej tradycji powstaje Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego i Górnictwa Naftowego.

(…)

…: 
5 000 000 000 (pięć miliardów) złotych podzielone na imienne akcje o wartości nominalnej 1 zł każda.
Podstawa działania: 
Kodeks spółek handlowych, ustawa z dnia 30. sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz statut Spółki.
Celami Grupy Kapitałowej PGNiG są: - realizacja zadań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie ciągłości dostaw gazu do odbiorców oraz utrzymania niezbędnych rezerw, - realizacja zadań zapewniających bezpieczną eksploatację sieci gazowych, - równoważenie bilansu paliw gazowych oraz dysponowanie ruchem i mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej. - wytwarzanie, przetwarzanie, przesyłanie, rozdzielanie oraz nieprzerwane dostarczanie paliw gazowych na potrzeby gospodarki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz