IRAK- Al-'Irāq, Republika Iracka, Al-Dżumhūrijja al-'Irāqijja, państwo w południowo-zachodniej części kontynentu azjatyckiego, na Bliskim Wschodzie. Obszar 434 920 km2. Graniczy na północy z Turcją, na północy i wschodzie z Iranem, na południowym wschodzie z Kuwejtem, na południu z Arabią Saudyjską, na zachodzie z Jordanią, na północnym zachodzie z Syrią. Na południowym wschodzie do Iraku należy krótki (50 km) odcinek wybrzeża Zatoki Perskiej.
Ludność
22 675 tys. mieszkańców (2000), co daje średnią gęstość zaludnienia 52 osoby/km2. W 1997 w miastach zamieszkiwało 68% ludności. Przyrost naturalny: 28,6‰ (2000). Analfabetyzm jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, czytać i pisać nie potrafi 2/5 obywateli kraju. Przeciętna długość życia mężczyzn 65, kobiet 67 lat.
Najbardziej rozpowszechnioną religią jest w Iraku szyityzm, wyznaje go ponad połowa społeczeństwa (54%). Muzułmanie sunniccy (42%) ustępują swą liczebnością szyitom. Ponadto w Iraku spotyka się chrześcijan (4%) oraz mniej liczne grupy jazydów i mandejczyków. Analfabetyzm jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, czytać i pisać nie potrafi 2/5 obywateli kraju. Przeciętna długość życia mężczyzn 65, kobiet 67 lat.
Warunki geograficzno- turystyczne
Na ogół żaden z dziennikarzy nie próbował opisać tego kraju bez podtekstu politycznego, zakładając że jedynie polityka i wojna jest wyłącznie godnym opisania tematem. Może dlatego że trudno jest oddzielić wojnę od życia a może dlatego że nawet dla dziennikarzy poruszanie się po tym kraju jest trudne i niebezpieczne a co się z tym wiąże, po prostu za drogie.
Nikt zapewne z tego powodu nie zauważył piękna tego kraju który w normalnych warunkach mógłby być wielką turystyczną atrakcją. Jednak w chwili obecnej to jest tylko bardzo odległa przyszłość. Brak jest jakiejkolwiek turystyki z powodów politycznych, jak i ekonomicznych. Można jedynie wiedzieć że istnieje taki zakątek świata gdzie przyroda zachwyca swoją dzikością i różnorodnością a ludzie, wtopieni w nią, są jedynie jej częścią składową a nie dominującą. Szczególnie widać to w górach, w zagubionych, glinianych wioskach gdzie żyje się zgodnie z naturą i odwiecznymi zwyczajami. Geograficznie w Kurdystanie występują dwa obszary, górzysty, z górami Zagros i Hasarost ze szczytami nawet ponad 4 tys.m. oraz wyżynny, na południe od gór, gdzie hoduje się bydło, owce i kozy oraz uprawia winorośle, rośliny strączkowe, owoce a nawet ryż. Pola ryżowe zagubione wśród gór ze swoimi wodnymi tarasami są bardzo malowniczym chociaż dosyć rzadkim elementem krajobrazu. Kurdystan charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym kontynentalnym. Znaczy to że lato jest gorące i suche a zima chłodna i deszczowa a w rejonach górskich śnieżna i mroźna. Generalnie pada całą jesień i wiosnę z małymi przerwami. Kurdystan to cztery główne miasta, Arbil, Dohuk, Sulejmanija i Mosul (którym jednak rządzi Irak), oraz wiele rozrzuconych miasteczek i wsi połączonych w miarę dobrą siecią dróg.
(…)
….
Czas przyrządzenia: 20 minut
Ilość osób: 6
Danie wegetariańskie
Uczta domowa
Falafel
Składniki:
¼ kg suszonej ciecierzycy, 1 duży ząbek czosnku,
1 duża cebula, 6 gałązek nateki, 1/8 łyżeczki mielonego pieprzu
cayenne (lub bardzo ostrej papryki), ½ łyżeczki mielonego kminu i kolendry, 1 łyżeczka posiekanych świeżych listków kolendry,
¼ łyżeczki proszku do pieczenia, olej do smażenia
Sposób Namoczyć fasolkę na noc. Cebulę obrać
przyrządzania: i pokroić w cienkie plastry. Połowę fasolki i połowę wszystkich składników włożyć do miksera i miksować, aż osiągnie konsystencję
gładkiego puree. Wyłożyć do miski.
Tak samo zmiksować drugą połowę. Lepić
kulki wielkości sporego orzecha włoskiego,
a następnie spłaszczyć, formując małe
kotleciki. Do sporej patelni wlać olej na
głębokość 4/5 cm i rozgrzać. Smażyć…
… (najwięcej wśród owoców).
BAWEŁNA,
Bawełna, bawełnica (Gossypium), krzewy lub półkrzewy z rodziny ślazowatych Uprawiane jako rośliny roczne. Posiadają długoogonkowe liście, duże kwiaty zmieniające barwę po zapyleniu, owoc, który stanowi torebka, zawierająca krótkie i długie włoski (cenny surowiec włókienniczy).
RYŻ, Ryż (Oryza), rodzaj z rodziny traw, ponad 20 gatunków z Azji i Afryki, z których ryż siewny…
… się wspominając historię przeniesienia się Proroka i jego zwolenników (muhadżirów) z Mekki do Medyny. RAMADAN Nazwa dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego, miesiąca, w którym według tradycji został objawiony Koran i będący w islamie czasem postu - saumu. Jest trzecim z pięciu obowiązków muzułmanina, a jednocześnie ważnym filarem religii islamu. Jego zasady reguluje Koran (2:183-185, 187). Muzułmanie…
… prawdziwe skarby. Kłopot jest tylko z ich wywiezieniem bo sam wyjazd z tego kraju jest naszpikowany wieloma problemami.
Wybrane przepisy z kuchni arabskiej
Tabule - arabska sałatka z kuskus
Składniki:
25 dag kaszy kuskus, sok z 1-2 cytryn (zależnie od smaku),
6-8 łyżek oliwy z oliwek, 3 pomidory, 1 papryka czerwona,
1 zielony ogórek, 1 cebula, 1 łyżka zielonej pietruszki,
2 łyżki mięty, 1 łyżeczka soli, 1…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)