Charakterystyka dokumentu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka dokumentu-opracowanie - strona 1 Charakterystyka dokumentu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

CHARAKTERYSTYKA DOKUMENTU:
Cechy przedmiotowe- posłużenie się określonymi znakami za pomocą których wystawca dokumentu przekazuje określoną treść. Mogą być to znaki pisemne, graficzne, np:rysunek techniczny.
Cecha podmiotowa to wystawca dokumentu. Zatem z dokumentem mamy do czynienia wtedy gdy jesteśmy w stanie zidentyfikować jego twórcę.
Kwestia klasyfikacji notatki prasowej czy artykułu prasowego: było takie orzeczenie S.N. który uznał że dokumentem jest artykuł prasowy ponieważ ma podpis i można zidentyfikować wystawcę. Jest to kwestia sporna czy podpis ma być złożony własnoręcznie czy też może mieć charakter mechaniczny-tutaj wydruk i co najmniej wydruk nazwiska jego twórcy.
 
Od dokumentu oddzielamy jego nośnik. Dokument powstały na papierze bądź jakimś innym trwałym nośniku - jest przyjmowany za dokument intuicyjnie, również gdy powstaje w wersji elektronicznej o ile podpis został złożony zgodnie z ,,ustawą o kwalifikowanym podpisie elektr."
 
Różnica między dok. urzędowym a dok. prywatnym?
-Kwestia domniemań-dok. urzęd.korzysta z domniemania autentyczności i domniemania zgodności z prawdą.
Domniemanie autentyczności-polega na tym że domniemuje się że miała miejsce czynność prawna objęta dokumentem.
Domniemanie zgodności z prawdą - oznacza że treść dokumentu jest zgoda z prawdą.
Kto może sporządzać dokument urzędowy?
Prawnik jest w stanie je odróżnić bo umie wyodrębnić organy władzy publicznej( kto jest organem wł. publ. decydują o tym przepisy ustrojowe). Przepisy szczególne również podmioty które nie są organami wł. publ. mogą być wystawcami dok. urzędowych np: notariusz, określone dokumenty bankowe jak również dokumenty wystawiane przez podmioty które realizują zadania zlecone z zakresu administr.. Np: dokument o przyjęciu na aplikację adwokacką albo radcowską jest takim dokumentem. Postępowanie o przyjęcie na aplikację ma chrakter postępowania administracyjno-prawnego.
Gdy chodzi o urzędowe dokumenty zagraniczne to jeżeli w obrocie między Polską a państwem w którym został wystawiony dokument nie stosuje się przepisów pr. europejskiego które zwalniają od wymogu uwierzytelnienia to wówczas w myśl art.1138 KPC konieczne jest uwierzytelnienie przez odpowiedni organ państwa polskiego.
Dokument urzędowy objęty jest tymi 2-a domniemaniami ale domniemania te są jednak obalalne( są sprawy podważania dokumentów, podważanie kompetencji-likwiduje domniemanie i wymaga przeprowadzenia przeciw dowodu).
Dowody prywatne korzystają z 1 domniemania iż czynność objęta dokumentem została dokonana.
K.C. rozróżnia formy czynności prawnej: ad solemnitatem, ad probationem, ed eventum, bez zbędnych wahań można powiedzieć że znaczenie dla postępowania dowodowego ma forma zastrzeżona dla celów dowodowych-art 74. Jeżeli przepis prawny lub umowa stron wymaga dla czynności formy dla celów dowodowych i strony nie zachowały tej formy to wykluczony jest dowód z zeznań świadka, przesłuchania stron chyba że w postęp. cyw. strony bądź uczestnicy zgodzą się na to. Szczególne obostrzenie zawiera art. 247 odnoszący się do dokumentów dokonanych w formie zastrzeżonej pod rygorem nieważności . Mianowicie niedopuszczalny jest dowód z zeznań świadków lub przesłuchania stron ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz