Cechy partii politycznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 420
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy partii politycznych-opracowanie - strona 1 Cechy partii politycznych-opracowanie - strona 2 Cechy partii politycznych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Cechy partii politycznych (grup interesu). Partie są powołane w celu zdobycia i utrzymania władzy. Natomiast grupy interesów dążą do ochrony interesów swoich członków, nie dążą do zdobycia władzy. To podstawowa i najważniejsza różnica między nimi.
Cechy partii politycznych: organizacja, ideologia lub program, funkcje. Organizacja może być zróżnicowana. Można powiedzieć, że partie europejskie są dużo bardziej zorganizowane niż amerykańskie, które są dosyć „luźne”. Partia musi być tak zorganizowana, aby był dokonany minimalny podział ról i obowiązków w tej organizacji. Współczesne partie są najczęściej zorganizowane z zastrzeżeniem warunku demokracji. Ten warunek jest brany pod uwagę przy np. wpisie do ewidencji (w Sądzie Okręgowym w Warszawie). Jeśli zachodzi wątpliwość, to TK rozstrzyga. Co do planów długoletnich, to właściwie się ich nie tworzy. Ogranicza się do programów na kadencję władz i programów wyborczych. Czy ideologia jest potrzebna? Pojawiło się hasło, że ideologia przestała różnić ludzi. Dziś chyba nikt tego nie potwierdzi. Ideologia to system wartości. Funkcje. Można wymienić 4 elementy cechujące partie polityczną: 1. Organizacja 2. Cel lub funkcja 3. Ideologia 4. Program Ad 1. Nie ma ustalonych reguł w organizacji partii. Albo partia jest luźno zorganizowana, posiada luźna strukturę albo struktura jej jest sztywna-typowa dla partii wodzowskich. Zorganizowanie partii polega na wyodrębnieniu ich ról lub funkcji. Istnieje pełna swoboda organizowania się. Ważne aby działalność partii była skuteczna. Ad 2. Celem każdej partii jest dążenie i utrzymanie władzy. Aby osiągnąć ten cel, musi być spełniony jeden z warunków. Uszczegółowieniem tego warunku jest uzależnienie od dotacji. Od uzyskania pewnej minimalnej liczby mandatów. Brak wsparcia finansowego spycha partię w niebyt. Nadmierna liczba partii jest regulowana przez instrumenty finansowe. Niezależnie od regulacji prawnych z całą pewnością celem partii jest zdobycie i uzyskanie władzy. To jest jej podstawowe zadanie. W myśl Art. 11 ust.1 Konstytucji „(…) Partie polityczne zrzeszają się (…) w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki partii” . Ta nasza konstytucyjna regulacja nie jest rozwiązaniem dobrym. Jest bowiem pewna nieścisłość: partii nie powołuje się aby wpływała tylko, żeby tą władzę miała, bo wpływ na władzę mogą wywierać rożne podmioty nawet mogą one nie mieć politycznego charakteru. Mogą to być grupy interesu, związki zawodowe rożnego rodzaju inne organizacje, które np. wpływają na kształt rozstrzygnięć prawnych. . Wpływ nie obejmuje zdolności do podejmowania decyzji, a władza tą cechę posiada. Każda partia polityczna takie zadanie musi wykonywać bo to jest przecież cel, który ma osiągnąć bez względu na swoich wyborców.

(…)

… to jest zawsze najbardziej zapalny punkt ideologia i finanse.
Ad 4. Każda partia ma program, lepszy bądź gorszy. Rozróżniamy głownie 2 rodzaje programów:
a) program wyborczy: ułożony w postaci haseł wyborczych np. „liberalizm a solidaryzm”, ustawiony konfrontacyjnie. Jest tak skonstruowany, aby był przygotowany dla najmniej przygotowanych odbiorców. Ten program musi być podany w odpowiednim „opakowaniu”, musi wywołać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz