Pojęcie partii politycznej. Partie -organizacje zrzeszające na zasadach równości i dobrowolności obywateli w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształto wanie polityki państwa. Ustawa o partiach politycznych z 27.6.1997 r. (art. 1 ust. 1) uzupełnia tę definicję dwoma elementami: partia polityczna powinna występować pod określoną nazwą oraz jej celem, oprócz wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa, może być sprawowanie władzy publicznej.
W literaturze prawniczej i politologicznej, czy socjologicznej powszechnie zwraca się uwagę na następujące cechy partii:
1) posiadanie struktury organizacyjnej, 2) dobrowolne członkostwo ,
3) program działania ,
4) dążenie do zdobycia władzy państwowej lub wpływania na ośrodki nią dysponujące .
Niekiedy wskazuje się jeszcze na takie elementy, jak reprezentowanie przez partię interesów określonej grupy lub grup społecznych, czy posiadanie własnej ideologii.
Funkcje partii politycznych: 1) artykulacyjna- polega na artykulacji opinii poszczególnych grup społecznych, a także na kształtowaniu tej opinii,
2) wyborcza - polega na udziale partii w przygotowaniu i przeprowadzaniu wyborów do organów przedstawicielskich (formułowanie programów, wyłanianie kandydatów, delegowanie mężów zaufania do komisji wyborczych),.
3) wyłanianie elit politycznych, desygnowanie kandydatów do piastowania różnych urzędów publicznych ,
4) integracyjna - polega na podejmowaniu działań na rzecz integracji grup społecznych stanowiących społeczne zaplecze
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)