Cechy ideologiczne totalitaryzmu w ZSRR i III Rzeszy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 728
Wyświetleń: 2968
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy ideologiczne totalitaryzmu w ZSRR i III Rzeszy - strona 1 Cechy ideologiczne totalitaryzmu w ZSRR i III Rzeszy - strona 2

Fragment notatki:

Cechy ideologiczne totalitaryzmu w ZSRR i III Rzeszy
III Rzesza
Podstawę ideologii nazistowskiej stanowiło wiele opracowań i poglądów XIX-wiecznych. Joseph Gobineau napisał: Szkice o nierówności ras ludzkich, książkę, w której dowodził, że ludzkość podzielona jest na 2 grupy: rasę panów - białych ludzi, charakteryzujących się siłą umysłu, osiągnięciami cywilizacyjnymi; i rasę poddanych, ludności kolorowej, stojącej na niższym szczeblu cywilizacji. Poglądy te miały usankcjonować kolonizację XIXw. Francji i Anglii.
Filozof niemiecki Nietzsche, wprowadził pojęcie ludzi i podludzi, wg niego rasa panów charakteryzowała się siłą, inteligencją, stworzona do silnych rządów; a grupa podludzi charakteryzowała się „niższymi” cechami: sprawiedliwość, miłość itp.
Wg Darwina świat ludzi rządzi się prawami podobnymi świata zwierząt, wygrywają silniejsi.
Ideologię narodowego socjalizmu rozszerzyła w III Rzeszy Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP). Główne elementy nazizmu zostały zawarte w książce Adolfa Hitlera Mein Kampf. Podstawą tej ideologii jest włoski faszyzm.
Nazizm zakładał:
Rasizm - wyższość narodu niemieckiego (aryjskiej rasy panów) nad innymi rasami, szczególnie Żydami (stąd antysemityzm) i Cyganami, które to narody z tej racji należało „zlikwidować”.W tzw.”ustawach norymberskich” zabroniono mieszania się ras i pozbawiono Żydów praw obywatelskich. Poglądy rasowe determinowały w dużym stopniu politykę okupacyjną i doprowadziły do Holocaustu. Rasizm łączył się z nacjonalizmem. Uważano, że Niemcy jako nadludzie mają prawo do ekspansji kosztem innych narodów. Zamierzano zatem uzyskać na wschodzie „przestrzeń życiową”(niem. Lebensraum).
Narodowi socjaliści kryteriom rasowo-biologicznym podporządkowali także politykę kulturalną. Zwalczano twórców pochodzenia żydowskiego, a także - jako produkt obcych ras i przejaw degeneracji - sztukę współczesną oraz jazz. Sztuka według ideału narodowosocjalistycznego powinna głosić wielkość narodu, heroizm "nadludzi", więź z przyrodą, tradycyjne wartości rodzinne. Ideały więzi człowieka z przyrodą i ziemią ojczystą streszczał slogan Krew i Ziemia (Blut und Boden). Kult władzy. Na czele państwa stoi genialny (charyzmatyczny) wódz narodu (führer), którego genialność i nieomylność nie podlegają dyskusji.
ZSRR Komunizm - system poglądów głoszący program całkowitego zniesienia ucisku i wyzysku społecznego, postulujący powszechność, równość i sprawiedliwość społeczną oraz zbudowanie społeczeństwa bezklasowego opartego na społecznej własności środków produkcji i sprawiedliwym podziale dóbr. Były to przesłanki realizacji zasad równości we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

(…)

… społeczną oraz zbudowanie społeczeństwa bezklasowego opartego na społecznej własności środków produkcji i sprawiedliwym podziale dóbr. Były to przesłanki realizacji zasad równości we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Twórców koncepcji komunistycznych można podzielić na dwa nurty:
* socjalistyczny - który wywodzić należy z myśli wspomnianych wyżej Henriego de Saint-Simona i Charlesa Fouriera a który przekształcili potem z utopijnego ideału (socjalizm utopijny) w rewolucyjną teorię społeczno-polityczną (socjalizm naukowy) Karol Marks i Fryderyk Engels. Posługiwali się przy tym metodologią naukowego dyskursu, zaś ich ambicje sięgały stworzenia "naukowej teorii dynamiki społeczeństw". Powstały w ten sposób materializm dialektyczny, określając kierowniczą rolę i zadania klasy robotniczej w walce z kapitalistycznym ustrojem, stał się ideologią rewolucyjną ruchu robotniczego od lat '80 XIX w. oraz teoretycznym narzędziem i celem przebudowy stosunków społecznych.
* anarchistyczny - mający swoje podłoże u innego myśliciela socjalizmu utopijnego, a mianowicie Pierre'a Proudhona. Następnie koncepcja ta została zmodyfikowana przez Michała Bakunina (anarchokolektywizm) oraz Piotra Kropotkina (anarchokomunizm…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz