Cash flow - pojęcie i zasada działania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cash flow - pojęcie i zasada działania - strona 1 Cash flow - pojęcie i zasada działania - strona 2 Cash flow - pojęcie i zasada działania - strona 3

Fragment notatki:

Światowe standardy dopuszczają stosowanie metody bezpośredniej i pośredniej Cash Flow. W Polsce obligatoryjna jest metoda pośrednia. Metoda bezpośrednia : przychody i koszty koryguje się do wpływów i wydatków tak, aby otrzymać przepływy pieniężne netto.
W metodzie pośredniej zysk netto korygowany jest o przychody nie będące wpływami i koszty nie będące wydatkami tak, aby otrzymać przepływy pieniężne netto. Przepływ środków pieniężnych netto to dodatnia lub ujemna różnica stanu środków pieniężnych pomiędzy początkiem okresu sprawozdawczego a jego końcem.
Dzielimy wszystkie wpływy i wydatki na trzy grupy:
Działalność operacyjna
Działalność inwestycyjna
Działalność finansowa
Zysk
Cash Flow
+
+
firma jest zyskowna (wskaźniki rentowności w porządku), mamy też prawo przypuszczać, że jest to firma wypłacalna
+
-
na papierze firma ma zysk, musi odprowadzić podatek, lecz istnieje problem z czego będą spłacane zobowiązania. Ostrożnie należy podchodzić do takiego stanu, jeżeli jest on przejściowy (np. na dzień bilansowy wypłacono wynagrodzenie)
-
+
często (szczególnie w małych podmiotach) taka sytuacja jest pożądana - nie płacimy podatku, lecz jesteśmy wypłacalni, strata jest na papierze. Nie jest to dobra sytuacja jeżeli firmę ocenia się przez pryzmat zysku.
-
-
wskaźniki deficytowości, brak środków pieniężnych. Jedyna nadzieja, że jest to z góry zaplanowana i przejściowa wielkość spowodowana np. bardzo dużą inwestycją.
Celem firmy powinno być uzyskanie dodatnich wpływów z wszystkich trzech rodzajów działalności, jeżeli jednak mamy do czynienia z niedoborami warto wykryć ich przyczyny (dobrze, gdy są przejściowe)
Z
DO
DF
DI
+
+
+
+
wszystko cacy
+
+
+
-
mamy do czynienia z wypływami z działalności inwestycyjnej, sytuacja nie musi być wcale zła
+
+
-
+
podobnie jak wyżej, lecz wypływy z działalności finansowej
+
+
-
-
itd.
+
-
+
+
+
-
+
-
+
-
-
+
-
+
+
-
-
+
-
+
-
+
-
-
-
-
+
+
-
-
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz