To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BUDŻET PAŃSTWA
Budżet państwa może być używany w trojakim znaczeniu:
Jako zasób pieniędzy państwa.
Roczny plan gromadzenia wykorzystywania zasobów środków pieniężnych gospodarki państwa.
Uważany, jako akt normatywny (ustawa budżetowa) upoważniający rząd państwa do gromadzenia dochodów oraz ich wydatkowania zgodnie z planowanymi w tym zakresie zasadami i ustaleniami.
Budżet państwa tworzy się na podstawie istniejącego prawa budżetowego i zgodnie z zasadami procedury budżetowej.
Budżet państwa obejmuje swoim zakresem:
- organy władzy państwowej - organy kontrolne, organy ochrony państwa
- sądy i trybunały (sądy powszechne, rejonowe)
- organy administracji rządowej (urzędy wojewódzkie, ministerstwa, urzędy centralne).
Budżet państwa jest uchwalany przez Sejm w Polsce, co roku, w postaci aktu prawnego najwyższej rangi; ustawy budżetowej.
Ustawa budżetowa - określa planowaną wysokość dochodów i wydatków państwa; plan ten w postaci rozporządzeń jest kierowany do organów administracji rządowej, które są uprawnione i zobowiązane do gromadzenia i wydatkowania środków budżetowych w ciągu roku kalendarzowego.
Ustawa budżetowa zawiera plan przychodów funduszy celowych oraz instytucji gospodarki pozabudżetowej (zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, środki specjalne, środki na usuwanie skutków kataklizmów).
Budżet państwa jest rocznym planem, przy czym rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 stycznia - 31 grudnia.
Opracowanie budżetu państwa uwarunkowane jest bardzo dobrą znajomością stanu gospodarki i przebiegiem podstawowych procesów ekonomicznych i społecznych.
Zadania i cele budżetowe państwa realizuje budżet sporządzony exante. Można, zatem traktować budżet, jako plan finansowy.
System budżetowy - zespół norm prawnych, który reguluje organizacje finansowych organów i instytucji państwowych oraz reguluje zasady pobierania dochodów pieniężnych na rzecz budżetu państwa i ich wydatkowania.
System budżetowy stanowi podstawowe ogniwo systemu finansowego.
Gospodarka budżetowa (działalność budżetowa) - polega na pobieraniu i wydatkowaniu dochodów. Istotę gospodarki budżetowej stanowi zespół czynności związanych z gromadzeniem i rozdzielaniem środków budżetowych.
Prawo budżetowe - zespół norm prawnych określających pod względem merytorycznym, formalnym i organizacyjnym, uchwalanie i opracowanie budżetu państwa, budżetów organów samorządowych (miasta, gminy, powiatu) określających strukturę budżetu, procedurę budżetową, zasady budżetowe i dyscyplinę budżetową.
(…)
…) określających strukturę budżetu, procedurę budżetową, zasady budżetowe i dyscyplinę budżetową.
Zasady budżetowe - postulaty formułowane przez naukę i praktykę, dotyczące prawidłowego funkcjonowania gospodarki budżetowej.
Każdy coroczny budżet państwa powinien być skonstruowany, uchwalony i wykonywany zgodnie z zasadami budżetowymi.
Podstawowe zasady polityki budżetowej:
Zasada zupełności - wymaga, żeby budżet…
… dochodach lub wydatkach budżetowych.
Zasada rocznego budżetowania - budżet państwa obejmuje jeden rok wydatków i dochodów państwa.
Funkcje budżetu państwa:
Funkcja fiskalna (skarbowa) - polega na gromadzeniu dochodów głównie z podatków.
Funkcja redystrybucyjna (rozdzielcza) - polega na przejmowaniu na rzecz budżetu państwa części zasobów pieniężnych od podmiotów gospodarczych i ludności oraz przydzielaniu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)