Archeologia prawna 15.04 11:15 - Ostrów Tumski
10.05 14:00 - Ratusz
1. Budynki parlamentarne
Austryjacki Reichstag - przypominający pałac, katedra wyższa. Rzeźby z symbolami władzy, zwierzęta z emocjami, ludzie powściągliwi. Symbole korony i barw państwowych. Korona cesarza Rudolfa - symbol cesarstwa austryjackiego - z boku infula. Godło austryjackie nie jest zaprojektowane, więc nie do końca wiadomo jak dokładnie ma wyglądać. Sala historyczna -układ amfiteatralny. Pulpity z zagłębieniem na pióro, kałamarz, plakietka z nazwiskiem. Na środku sala z kolumnami, po bokach sale parlamentarne (lewa część zburzona).
Budynki kościelne
- Budynki papieskie
-Apartamenty papieskie, trony w wielu pomieszczeniach, na spotkania z głowami państwa.
-Biblioteka papieska
- W Watykanie jest kościół parafialny św. Marty, wyższy rangą jest bazylika św. Piotrka, bo ma rangę bazyliki większej, Niemniej nie jest to katedra. Są tam szczątki św. Piotrka. Jest to jedna z czterech bazylik większych (ołtarz papieski, gdzie ceremonie może odprawiać tylko papież). Najważniejszy jest kościół na Lateranie, który nazywa się katedrą papieską. Kościół św. Wawrzyńca za murami.
-Katedry - święcenia kapłańskie, ogłaszanie decyzji, najważniejszy tron władcy po prawej, czasami po lewej. Składa się ze stopni, baldachimu, herbu.
-katedry polowe/wojskowe - w Warszawie, ale nie zawsze są w stolicy. W Austrii jest niedaleko Wiednia, sklepienie gotyckie, w ołtarzu szczątki cesarza Maksymiliana I, który budował tę katedrę. Jest to odrębna diecezja, podlegają jej wszyscy duchowni związani w jakiś sposób z wojskiem.
-Bazyliki mniejsze - szczególne znaczenie dla kultu religijnego w danym państwie. Kościół Mariacki w Krakowie. Musi być szczególnie zasygnalizowane, który papież nadał danemu kościołowi taką rangę.
-Licheń - od razu bazylika, dlatego dano mu rangę bazyliki.
-Kościoły - sakramenty
-Kościoły zakonne często obok parafialnych.
-Pałac joannitów w Słońsku
-Budynki zakonów religijnych
-Budynki klasztorne zakonów rycerskich
3. Budynki jurysdykcji miejskiej
-Ratusze - przechowywanie akt itp
-Wieże miejskie - w miastach flandryjskich symbol posiadanych przez miasto wolności, w Polsce wznoszono najpierw wieże ratuszowe, Żnin. Później dobudowywano dalsze części, przykład w Sarnowie (stara gotycka wieża i nowsza część)
-Siedziba władz - konieczność, we Włoszech dwie siedziby władz.
-Wielość ratuszy - np. miasto główne i jurysdykach (tzw. nowe miasto, grunt), Poznań: Chwaliszewo, Śródka, ponadto ratusz gminy wyznaniowej-żydowskiej.
-Kurnik i Bnin - dwa miasta połączone w jedno, dwie siedziby władzy.
(…)
… na wyszynk piwa i wina. Część z tych sal traci funkcję. Funkcje: zadania własne wynikające z przywilejów, zlecone -gdy był sądem wyższym, inne porządki. Szlachecki Trybunał Koronny (Piotrków i Lublin). Sprzężenie z innymi zabytkami -np. pręgierz. Rozbudowa ratusza,
-Rottenburg - muzeum kryminalne, ładny ratusz.
-Ratusz w Pszczynie i kościół protestancki połączone razem.
Strona - Archeologia i ikonografia prawna.
-Mury miejskie - wyznaczały granice miasta i jurysdykcji miejskiej, trudno jednak owić o ty, aby były to siedziby - WM umieszcza mury w tym rozdziale, raczej - znaki graniczne
-Rogatki - po likwidacji murów miejskich - przejęły funkcję bram w zakresie pobierania opłat, tu także sprawdzano paszporty, np. w Kaliszu
-Budynki przemysłowe i handlowe
-cechy i gildie, znane w Grecji i Rzymie, zespół…
… z Pałacem Dożów (3 poziomy, 1 poziom wilgotny - podchodziła woda, środkowy ujdzie, a na samej górze pod blaszanym dachem, a więc bardzo gorąco, most westchnień.
-Więzienie Mamertyńskie (Mamer) obok Forum Romanum, w którym więziony był św. Piotr.
-Więzienie dla studentów w Heidelbergu
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)