Średniowiecze i Bazylika św. Piotra w Watykanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Średniowiecze i Bazylika św. Piotra w Watykanie - strona 1 Średniowiecze i Bazylika św. Piotra w Watykanie - strona 2

Fragment notatki:

ŚREDNIOWIECZE Miasta zaczęły się wyludniać, bo handel zaczął upadać - handel był gł. czynnikiem dla którego ludzie zamieszkiwali w miastach. Brak stabilizacji terytorialnej. Były wojny między Francją i Niemcami, potem był sojusz i od tego momentu zaczęła kształtować się architektura.
Florencja We Florencji odrodziła się architektura - renesans. Była tęsknotą za antykiem, uczucie pustki. To też okres odchodzenia wielu władców od chrześcijaństwa, pozycja Kościoła spada.
W 1418 r. zorganizowano konkurs, na zbudowanie kopuły w świątyni. Zbudowana kolumna miała 43 m. Budowano tez szpitale, które pełniły rolę przytułku dal ludzi „niechcianych”, „niepotrzebnych”.
Miasto budowane na planie centralnym, na planie koła.
Bardzo modne były kaplice grobowe, np. grobowiec rodziny Potzi, wzniesiono dla pamięci tej rodziny. Prostokąt z 6 kolumnami. Stał się wzorem dla kościołów w całej Europie Środkowej. Przykładem takiej budowli jest Kaplica Zygmuntowska.
Kościół św. Wawrzyńca w Lorenca - zbudowany prze Filipa Burnaleskiego . W prostokącie wiele łuków, linie poziome (spokój, harmonia). Boczne nawy jako Alfa i Omega.
Innym geniuszem architektury był Leone Alberti . Jego kościół w Rimini miał niedokończoną fasadę. Do Rimini przyjechał na zaproszenie księcia Malatesty, aby przeprojektować fasadę. I zaproponował żeby w tym Kościele, na miejscu sarkofagu zbudować jego sarkofag. Kaplica//kościół miał wiele wnęk, w których chowani byli najbliżsi ludzie Malatesty.
Pałace renesansowe w kształcie kwadratu. Im wyżej tym budowla bardziej delikatna, np. Krakowski Wawel w tym stylu jest.
Florencja była centrum sztuki. Ok. 1500 r., pod koniec renesansu do Rzymu przyjeżdża Doneto Bramante , który zaprojektował kościół centralny, na planie koła, z kopułą, kolumnami, schody do okoła. Nazywa się Tenpetto.(??) Bazylika (od greckiego βασιλικός królewski) - pierwotnie budowla w starożytnej Grecji , w której urzędowali archontowie . Następnie w starożytnym Rzymie hala targowo-sądownicza na głównym rynku ( forum ).
Bazylika starożytna była to budowla na planie prostokąta, która mogła być jedno- lub wielonawowa, kryta lub odkryta, z wejściem na krótszym lub dłuższym boku, z absydą lub bez, parterowa lub piętrowa.
Wyróżnia się dwa typy bazyliki rzymskiej:
orientalną, która miała wejście (lub wejścia) na dłuższym boku, a jej wnętrze było podzielone na nawę środkową i przejście, które biegło wokół niej i
grecką, która miała wejście na jednym z krótszych boków z absydą naprzeciwko.
Chrześcijanie, nie chcąc korzystać z pogańskich świątyń i budować podobnych, zaadoptowali bazylikę grecką na swoje świątynie.

(…)

… nad grobem świętego Piotra. Była to duża (122,0 x 64,0 m), pięcionawowa bazylika zakończona poprzeczną nawą - transeptem z przylegającą do niej absydą w osi nawy głównej. Od wschodu poprzedzało ją duże atrium z fontanną umieszczoną w jego części centralnej (z fontanny zachowała się rzeźba szyszki pinii umieszczona w niszy na dziedzińcu Szyszki na Watykanie. Bazylika, położona poza murami Rzymu, stała…
… rzymskich miast i obozów powstały nowe miasta np. Aosta .. Początkowo miały one prawidłowy układ obozu, orientowany według stron świata, przecięty dwiena prostopadłymi arteriami oraz szereg prostokątnych działek. Z biegiem czasu układ zabudowy stawał sięcoraz bardziej swoboeny, zatracał siędawny, prosty przebieg ulic. Rozplanowanie miasta Sredniowiecznego ściśniętego murami obronnymi akcentowało główny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz