To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Architektura 12.04.2008 MIASTO - powstało gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Zaczątkiem miast były osady. 10 000 lat temu a bliskim wschodzie udomowiono pierwsze odmiany zbóż. Rolnictwo zmusiło człowieka do osiadłego trybu życia. Człowiek dawniej cytuję: „biegał za żarciem” Miasto to jest taka osada gdzie zaczną ilość ludzi żyje z zajęć pozarolniczych
Towiński - doszedł do wniosku ze istnieją czynniki miastotwórcze
warunki przyrodnicze - bliskość zbiorników wodnych, ziemie żyzne , dogodne warunki, lepszy klimat
gospodarczy (złoża minerałów które pozwalały rozwijać się miastu - handel)
komunikacyjny (blisko szlaków rozwija się handel - np. szlak bursztynowy
Poznań - nad wartą miejsce skrzyżowania szlaku z płycizną na warcie dzięki temu Moza łatwo było przejść przez rzekę. - Ostrów Tumski - od słowa Ostrowy - wyspa
administracyjno prawny
6 tys. przed Chrystusem - Jerycho najstarsze miasto
Obsydian - materiał - szkło wulkaniczne można było z niego wytworzyć narzędzia
Nad rzeką Indus powstała 1 z 4 najstarszych cywilizacji - Mohejo Daro - 3 tys. Lat przed Chrystusem Wielkie cywilizacje powstawały nad rzekami : Nil, Tygrys i Eufrat, Żółta Rzeka, Indus Po jego zabudowie widać było ze budowle były stawiane zaplanowanie. Miasto było skanalizowane. Autorem tych miast były ludy ciemnolice - Drawidyjskie
Mieli Oni kontakty handlowe z Mezopotamią i Azją. Nie wiemy jednak dokładnie co myśleli ponieważ ich pismo do dnia dzisiejszego nie zostało rozszyfrowane.
MEZOPOTAMIA 3,5 tys. Przed naszą erą
Cywilizacje: Asyryjska, Babilońska, Sumeryjska
Centrum oddzielone murem - krąg święty nie dostępny dla śmiertelników a całe miasto obtoczone murem co jest charakterystyczne dla tego rodzaju architektury
Ziggurat (zigurat, zikkurat - w języku akadyjskim: ziqquratu poch. od czasownika zaqāru - budować wysoko) to monumentalna budowla sakralna w starożytnym Sumerze, Babilonii, Asyrii i Elamie w formie tarasowo uformowanej wieży. Przykład - biblijna wieża Babel
Domki atrialne - w środku dziedziniec dookoła pomieszczenia. Bez okien ponieważ w tamtejszym klimacie była nadmierna ilość promieni słonecznych.
Hammurabi podbija Uhr i Babilon staje się stolicą świata. Zikurraty były w kształcie prostokąta - usiłowanie nadania miastu kształtu regularnego.
Pałac k róla Sargona - Pałac w Dur-Szarrukin był siedzibą władcy asyryjskiego Sargona II i stanowił kompleks budowli pałacowo-świątynnych, wybudowany w latach 717-707 p.n.e. Swoją rezydencjalną rolę pełnił dość krótko, bo ok. dwóch lat, czyli do roku 705 p.n.e., kiedy to Sargon II zginął podczas jednej z wypraw
(…)
… Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców.
Architektura tego miasta charakteryzowała się bogatym forum a naokoło niego widniały świątynie, które były oddzielane wąskimi uliczkami. Budowle dochodziły do 7 m.
Panteon - miejsce poświęcone bogom…
…
kompozytowy - o wysokości 20 modułów
toskański - o wysokości 14 modułów
Partenon jest jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e.. Uważa się, że budowla powstała wg planów Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz. Partenon ma nazwy jak Pertenos i Pwaretona.
Ściany…
… gdy coś się „sypało” po prostu to burzono.
Na grobie św. Piotra Konstantyn wybudował bazylikę św. Piotra jako świątynia memorialna nad grobem świętego Piotra. Była to duża (122,0 x 64,0 m), pięcionawowa bazylika zakończona poprzeczną nawą - transeptem z przylegającą do niej absydą w osi nawy głównej. Od wschodu poprzedzało ją duże atrium z fontanną umieszczoną w jego części centralnej (z fontanny zachowała…
… terenu i grawitację żeby doprowadzić do miasta wodę. Byli genialnymi inżynierami.
Bazylika - wynalazek rzymski. Świeckie wielofunkcyjne budynki. Większości 3-nawowe
Każdy cesarz chciał zostawić po sobie termy i bazyliki - Nie były skażone kultem pogańskim.
Bazylika Konstantyna przy Forum Romanum
Z czasem słowo Bazylika ma wydźwięk religijny - gdy przestaje się potępiać chrześcijan. Atrium - najczęściej niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne. W okresie wczesnego chrześcijaństwa dziedziniec poprzedzający kościół, otoczony krużgankami lub portykiem, pełnił rolę narteksu. W atrium znajdowała się studnia lub zbiornik wody przeznaczony do ablucji.
Empora - element występujący najczęściej w kościele, rodzaj trybuny. Galeria wsparta na kolumnach lub filarach, otwarta do wnętrza kościoła. Umieszczona nad nawami…
… bocznymi - tworząca osobne pomieszczenie dla np. kobiet, zakonników. Umieszczona nad kruchtą lub pomiędzy nawą a prezbiterium - przeznaczona na ogół dla śpiewaków i instrumentów muzycznych (najczęściej są to organy). Empora może okalać też cały kościół. W budownictwie świeckim budowano empory w salach zamkowych dla chóru i kapeli.
Apsyda (lub absyda) - w architekturze pomieszczenie na rzucie półkola…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)