Budownictwo - zadania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 4158
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budownictwo - zadania - strona 1

Fragment notatki:

Ma 4 strony i format doc. Jej treści pojawiają się następujące zagadnienia: oznaczanie wydajności objętościowej próbnego zarobu, oznaczanie konsystencji zaprawy, oznaczanie plastyczności zaprawy, oznaczanie czasu zachowania właściwości roboczych zaprawy, wytrzymałość cementu na ściskanie, wytrzymałość na zginanie, oznaczanie normalnej konsystencji i czasu wiązania, skurcz, Przyrząd Graf-Kaufmanna, zmiana objętości, metoda Le Cheteliera, zmiany objętości w autoklawie, spoiwa gipsowe, konsystencja, kruszywa, frakcja, przesiew, odsiew, płyny mineralne, punkt piaskowy, jamistość.

ZAPRAWY
OZNACZ. WYDAJNOŚCI OBJĘTOŚCIOW. PRÓBNEGO ZAROBU. Wydajność obj. zaprawy określa się na podstawie uzyskanej objet. zapr. z danej ilości składników. Objętościomierz(rys) ,odczyt z dokładnością do 0,1 dm3. Próbka zaprawy powinna mieć min. 10dm3. Próbny zarub wykonuje się w mieszarce. Składniki odmierzamy z dokł. do 10g. Do mieszarki wlać wodę, potem spoiwo, mieszać 1 min. dodać kruszywo, mieszać do jednolitej barwy (ok. 2min.). Dalej zostawić zap. w pojemniku na 27 min. Po 30min. od wsypania spoiwa zap. jeszcze raz wymieszać (1min.). Całą zap. przenieść do cylindra pomiarowego. Dalej po wyrównaniu powierzchni przez lekkie wstrząśnięcie cylindrem opuszczamy płaskownik ze skalą, tak aby krążek przylegał do powierz. zap. Odczytujemy objętość zap. z dokładnością do 0,1dm3. Obl. masy składników na 1 m3 zap.(M) w kg.:. m1-masa danego składnika użytego do próbnego zarobu.
V-uzyskana objęt. zapr. dm3. OZNACZENIE KONSYST. ZAPRAWY. Polega na określeniu głęb. zanurzenia stożka pom. w zap. w cm. Masa stożka 300g. Skala na 15cm, co 1cm. Naczynie w kształcie odwróconego stożka, wewnątrz nacięta linia E (pozioma 3cm od góry) okreslająca poziom zap Próbny zarób wykonuje się w mieszarce. Składniki odmierzamy z dokł. do 10g. Do mieszarki wlać wodę, potem spoiwo, mieszać 1 min. dodać kruszywo, mieszać do jednolitej barwy (ok. 2min.). Dalej zostawić zap. w pojemniku na 27 min. Po 30min. od wsypania spoiwa zap. jeszcze raz wymieszać (1min.). Oznaczenie: Naczynie napełnić 1 dm3 zaprawy do linii E. Wstrząsnąć nacz. 5 razy aby wyrów. powierzchnię. Wierzchołek do zetknięcia z zap. Skalę na zero. Zwolnić stożek na 10s aby się swobodnie zanu. w zap. i zablokować. Odczytać wynik do 1 cm. Wynik oznacz.: Miarą konsyst. zap jest głębo. zanurz. stożka w cm. Wynikiem jest średnia arytmetyczna 3 pomiarów i nie może przekraczać 1 cm. OZNACZ. PLASTYCZNOŚCI ZAPRAWY.
Polega na określeniu średnicy rozpływu próbki na stoliku wstrząsowym. Płyta metalowa pokryta jest płytą szklaną. Przez obracanie korbą płyta przesuwa się na wys ok. 10mm i opada swobodnie pod własnym cieżarem. Na płycie stolika nalerzy ustawić formę w kształcie ściętego storzka, a na niej nakładkę. Wykonanie oznacz.: zwilżyć szklaną płytę. Na środku płyty ustawić formę wraz z nakładką , tak aby krawędź formy pokrywała się z obwodem koła (śr. 10cm) wyrytego na płycie metalowej. Ubić zaprawę w formie, ściąć nożem. Po 10s od ubijania, podnieść pionowo formę, a próbkę poddawać 15 wstrząsom przez obrót korbą w ciągu 15s. Bezpośrednio po wstrząsach należy zmierzyć dwie prostopadłe do siebie średnice rozlanego placka w cm, z dokład. do 0,2 cm. Pomiar wykonuje się dwa razy. Wynik: Miarą plast. zap. jest średnica rozlanego placka zap w cm.

(…)

… cementu, 1350g piasku, 225cm3 wody. Do miski mieszarki wlać wodę, następnie wsypać cem. a po wymiesz. stopniowo wsypywać piasek. Formę przymocować do wstrząsarki. Następnie porcjami układać zap. i wstrząsać. Nadmiar zap. ściąć metalową płytką i powierz. wygładzić. Taką próbkę wkładamy do wanny z rusztem i wodą do poziomu pod formę, aby była jak największa wilgotność powietrza. Beleczki przechowywać w ok…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz