To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYDZIAŁ INŻYNIERII
KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA I GEODEZJI
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO
WE WROCŁAWIU
SPRAWOZDANIE Z ĆW nr 5
„ badania techniczne spoiw: gips”
Inżynieria Środowiska gr. 4
SEKCJA 1
Rok akademicki Oznaczenie normalnej konsystencji
Miskę, cylinder płytkę dokładnie czyścimy przecieramy czysta wilgotną ściereczką, cylinder natłuszczamy. Odważamy 350 g gipsu. Do miski wlewamy odpowiednia ilość wody i w ciągu od 2s do 5s wsypujemy odważone spoiwo. Całość szybko mieszamy do 30 s, następnie max. przez 15 s wlewamy do cylindra znajdującego się na płytce. Nadmiar cylindra zdejmujemy nożem. Po 45 s od wsypania gipsu do wody podnosimy cylinder pionowo na wysokość 150 - 200 mm, odstawiamy na bok i mierzymy średnicę placka powstałego w 2 prostopadłych kierunkach.
Jeżeli, średnia arytmetyczna z 2 pomiarów jest mniejsza lub większa nic 180±5 mm oznaczenie powtarzamy ze zmienioną ilości wody. WYNIK
Gips
Woda
Średnica
g
ml
mm
300
200
118,5
Oznaczenie czasu wiązania
Sprawdzamy czy trzonek przyrządu Vicata opada swobodnie, natłuszczamy pierścień i szklaną płytkę. Ustawiamy skalę przyrządu. Dodajemy spoiwo do wody odnotowujemy czas badania. Wodę bierzemy w tej samej ilości jak wyszło w konsystencji normalnej. W celu uniknięcia w zaczynie pęcherzyków powietrza podnosimy jeden z rogów płytki na wysokość około 10 mm. Nadmiar zaczynu usuwamy nożem. Trzonek ruchomy przyrządu ustawiamy w takim położeniu, aby igła dotykała powierzchni zaczynu. Igłę zanurzamy w różnych miejscach zaczynu, w odstępach czasu mniejszych niż 30 s, odnotowujemy czas, kiedy igła zanurzy się w zaczynie na 2 - 4 mm nad powierzchnią płytki, za koniec wwiązania przyjmujemy czas, w którym igła zanurzy się w zaczynie na głębokość nie większą niż 1 mm.
WYNIKI
Początek wiązania: 9,20 min
Koniec wiązania: 30 min
(…)
… nad powierzchnią płytki, za koniec wwiązania przyjmujemy czas, w którym igła zanurzy się w zaczynie na głębokość nie większą niż 1 mm.
WYNIKI
Początek wiązania: 9,20 min
Koniec wiązania: 30 min
Oznaczenie wytrzymałości na zginanie
Beleczki przygotowane układamy na wałeczkach dolnych prasy hydraulicznej, tak aby powierzchnia wyrównywania ustawiona była pionowo. Wałek górny powinien się stykać z beleczka w połowie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)