oznaczanie cementu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
oznaczanie cementu - omówienie - strona 1 oznaczanie cementu - omówienie - strona 2 oznaczanie cementu - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

1.Oznaczenie normalnej konsystencji cementu
Do badania konsystencji normowej stosowany jest aparat igłowy wg Vicata. Pierścień Vicata wykonany z ebonitu, ma kształt prostego walca zwężającego się ku górze. Jest on wyposażony w szklaną płytkę, która jest większa od pierścienia i służy jako denko.
Określenie ilości wody wymaganej do uzyskania konsystencji normowej, uzyskuje się na podstawie wielokrotnych prób zanurzania bolca w zaczynie cementowym o różnej zawartości wody.
Wykonanie :
Przygotowanie aparatury:
Przed badaniem regulujemy przyrząd, umieszczając bolec na leżącej płytce szklanej i ustawiając wskazówkę w punkcie zerowym skali, następnie podnosimy bolec do pozycji wyjściowej. Pierścień Vicata i szklaną płytkę natłuszczamy przed danym badaniem zaczynu.
Przygotowanie zaczynu cementowego
Odważamy 500 ±0,1 g cementu. Wlewamy odmierzoną ilość wody do miski do mieszania zaczynu, cement ostrożnie wsypujemy do wody (aby uniknąć strat wody lub cementu). Czas wsypywania cementu nie może przekroczyć 10 s. Po wsypaniu cementu formujemy zaczyn, odmierzamy 90 s, następnie przyczepiony do bocznych cement ścianek ściągamy łopatka i ponownie mieszamy 90 s.
Całkowity czas mieszania wynosi 3 min.
Napełnienie pierścienia
Wymieszany zaczyn bezzwłocznie wlewamy z pewnym nadmiarem do pierścienia Vicata. Nadmiar zaczynu usuwamy, ścinając go ruchem posuwisto-powrotnym w celu wygładzenia powierzchni zaczynu cementowego.
Próba zanurzania bolca
Pierścień Vicata z próbką i szklaną płytką natychmiast po wyrównaniu powierzchni zaczynu ustawiamy współśrodkowo pod bolcem aparatu Vicata. Bolec ostrożnie opuszczamy na powierzchnie zaczynu. Powinien on pozostać w tym położeniu przez 1 do 2 sekund, nastepnie zwalniamy ruchome części, aby bolec zanurzył się w zaczynie. Próba zanurzenia bolca musi być przeprowadzona po 4 minutach od czasu zerowego ( zakończenia wsypywania cementu do miski). Głębokość zanurzenia odczytujemy w momencie, kiedy bolec przestanie się zagłębiać, najpóźniej po 30 s.
Badanie zaczynów cementowych, zwierające różne ilości wody, powtarzamy do momentu w którym odstęp między bolcem, a płytką szklaną osiągnie 6±1mm.
Wyniki:
Próba
Cement
Woda
Zanurzenie bolca
nr
[g]
[g]
mm
1.
500
130
34
2.
500
150
0 3.
500
140
4
4.


(…)

….
Beleczki formujemy bezpośrednio po wymieszaniu zaprawy.
Nakładamy do formy w 2 porcjach w każdej z trzech przegródek formy. Po każdym nałożeniu warstwy należy zagęścić 60 wstrząsami. Nadmiar usunąć za pomocą linijki poziomo ruchem tnącym.
Beleczki odkładamy na tydzień do wykonania ćwiczenia na zginanie i ścinanie
3. Wytrzymałość na zginanie
Wykonanie
Badana beleczka jest nakładana w aparacie do badań powierzchnią boczną tak, aby jej oś podłużna była prostopadła rolek podporowych.
Rolka obciążającą przenosi obciążenie pionowo na przeciwległą powierzchnie boczną beleczki, równomiernie zwiększając nacisk o (50± 10 N/s do momentu złamania.)
Połówki beleczek wykorzystywane do badanie wytrzymałości na ściskanie. Do czasu przeprowadzenia badania na ściskanie należy je przechowywać w wilgoci.
WYNIKI…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz