To tylko jedna z 14 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BUDOWLE I ROBOTY ZIEMNE
1. BUDOWLE ZIEMNE W POSZCZEGÓLNYCH RODZAJACH BUDOWNICTWA
Budowle ziemne mogą mieć dwojaki charakter: stały i czasowy.
Cechą charakterystyczną budowli stałych jest ich stateczność oraz wieloletnia trwałość. Do tej grupy budowli ziemnych zalicza się m.in.:
- niwelację terenu dla zabudowy miejskiej, przemysłowej, obiektów infrastruktury technicznej, w tym i tras komunikacyjnych, letnisk, obiektów sportowych itd.,
- podłoża ziemne dla tras komunikacyjnych.
- kanały i rowy melioracyjne oraz irygacyjne, regulację potoków i rzek, kanały żeglugowe, obwałowania cieków wodnych,
- ziemne zapory i zbiorniki wodne.
Czasowe budowle ziemne dotyczą realizacji obiektów budowlanych w różnych rodzajach budownictwa. Należy zapewniać im stateczność na okres realizacji szczególnie podziemnych elementów tych obiektów. Przy określonym zaawansowaniu procesów zrealizowanych poniżej otaczającego terenu czasowe budowle ziemne są likwidowane. Czasowymi budowlami ziemnymi są m.in,:
- wykopy pod budynki i budowle,
- rowy do ułożenia przewodów wszelkiego rodzaju instalacji podziemnych,
- wykopy do wykonania tuneli metodą realizacji w wykopie otwartym.
- tzw. odkrywki fundamentów i ścian dolnych kondygnacji obiektów w celu instalowania lub wzmocnienia.
- wykopy do przeprowadzenia naprawy (remontu) użytkowanych rurociągów
- nasypy. Swoją specyfikę mają budowle ziemne wykonywane w zasadniczych rodzajach budownictwa. i w tym zakresie klasyfikuje się je następująco:
- roboty ziemne w budownictwie ogólnym.
- roboty ziemne w budownictwie przemysłowym,
- roboty ziemne w budownictwie inżynieryjnym.
- roboty ziemne pod instalacje terenowe.
- wielkie budowle ziemne: niezbędne do udostępnienia złóż (odkrywki w budownictwie odkrywkowym), obwałowania rzek zapory ziemne, podbudowa ziemna stadionów.
Większość budowli ziemnych w wyszczególnionych rodzajach budownictwa jest wykonywana przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w robotach inżynieryjnych, roboty ziemne są zmechanizowane w ponad 95%, a kosztowne maszyny do ich wykonania są kapitałochłonne i przy odpowiedniej koncentracji mogą zapewnić odpowiednie efekty ekonomiczne.
2. CECHY GRUNTÓW BUDOWLANYCH
Realizacja budowli ziemnych wymaga określonej wiedzy z zakresu mechaniki gruntów. Grunty mają swój szkielet oraz pory wypełnione powietrzem, wodą i powietrzem lub wodą. Rodzime grunty mineralne dzieli się na sypkie i spoiste.
Grunty sypkie (niespoiste) nie mają spójności międzyziarnowej, tak w stanie suchym, jak i mokrym. Natomiast w stanie małego zawilgocenia spójność występuje w nieznacznym stopniu. Do tej grupy gruntów należą piaski, żwiry, pospółki o ziarnach większych od 0,05 mm. Grunty sypkie po wyschnięciu rozsypują się na poszczególne ziarna.
(…)
… charakteryzują się wielkością, szczególnie w budownictwie hydrotechnicznym, gdzie ich wielkość na poszczególnych placach budowy dochodzi do kilku, a nawet kilkudziesięciu milionów m3. Roboty ziemne w budownictwie inżynieryjnym można ogólnie podzielić następująco:
- mikroniwelacja; przy jej wykonaniu różnice poziomów sięgają do 7,0 m. Przywiększych różnicach stosuje się tarasową makroniwelacje.
- nasypy…
…) nie mają spójności międzyziarnowej, tak w stanie suchym, jak i mokrym. Natomiast w stanie małego zawilgocenia spójność występuje w nieznacznym stopniu. Do tej grupy gruntów należą piaski, żwiry, pospółki o ziarnach większych od 0,05 mm. Grunty sypkie po wyschnięciu rozsypują się na poszczególne ziarna.
Grunty spoiste charakteryzują, się spójnością międzycząsteczkową (kohezją); są to grunty pyłowe i iłowe (pyły…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)