Budowa mostów drewnianych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa mostów drewnianych - wykład - strona 1 Budowa mostów drewnianych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Budowa mostów drewnianych
Uwagi wstępne
Podstawową zasadą obowiązującą w budowie mostów drewnianych jest wykony­wanie prefabrykatów w wytwórni - zarówno elementów z drewna jak i ze stali. Umożliwia to bardziej dokładne wykonywanie konstrukcji, co jest szczególnie istotne np. podczas łączenia elementów za pomocą połączeń śrubowych. Prefabrykacja skraca także czas montażu konstrukcji, co nie jest bez znaczenia z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.
Łączenie elementów prefabrykowanych, montaż stężeń i detali wyposażenia od­bywa się w dużej mierze w wytwórni konstrukcji drewnianych, co gwarantuje wysoką jakość wykonanych robót.
Materiały
Odchylenia od prostoliniowości mierzone pośrodku między podporami dla słu­pów i belek, gdzie może zaistnieć utrata stateczności w poprzek, lub w elementach ram, powinny być ograniczone do 1/500 długości w elementach klejonych wars­twowo i typu LVL oraz do 1/300 długości w elementach z drewna litego.
Zarówno same elementy konstrukcyjne jak i ich elementy składowe z drew­na litego bądź z materiałów drewnopochodnych nie powinny być stosowane w gorszych warunkach klimatycznych niż te, w jakich konstrukcja będzie eks­ploatowana.
Przed wbudowaniem elementów w konstrukcję drewno powinno być wysuszo­ne do poziomu wilgotności, w jakim będzie ono pracować.
Jeśli efekty skurczowe nie są traktowane jako istotne lub jeśli wymieniono znisz­czone elementy, to wyższa wilgotność może być akceptowalna podczas budowy mostu pod warunkiem, że drewno wyschnie do zadawalającego poziomu przed oddaniem obiektu do użytku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz