Budowa i cel Księgi Rodzaju

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa i cel Księgi Rodzaju - strona 1 Budowa i cel Księgi Rodzaju - strona 2

Fragment notatki:


Księga Rodzaju tyi$)"r:B Cała biblia napisana jest w języku hebrajskim. Niektóre jednak księgi są w języku aramejskim. Nazwa księgi tyi$)"r:B Bereszit (Na początku, w łacińskiej Wulgacie - In Principio ( Genesis - Księga Początków), w języku greckim γενεσεως Geneseos - Początki), pochodzi jak pozostałe części Pięcioksięgu, pochodzą od pierwszych słów zawartych w poszczególnych częściach. Ze staropolskiego pochodzi Genesis, rodzaj, początek stąd Księga Rodzaju. Księga Genesis dzieli się na dwie części: Rdz 1-11, a druga Rdz 12-50.
Pierwszą część możemy nazwać prehistorią, czy też historią początków. Urgesichte z niemieckiego - dzieje początków. Budowa i cel księgi Rodzaju: prehistoria i protohistoria Izraela Tworzywo historii początków księgi łatwy przekaz w formie opowiadania (Noe, Babel, pierwsi ludzie, stworzenie)
rodowody (genealogia)
Celem rodowodów i opowiadań jest zapełnienie przeszłości w dwóch wymiarach: czasu - następstwo pokoleń,
przestrzeń - opowiadania.
Tak opowiadania i genealogie są potrzebne. Spełniają rolę, jaką należałoby wypełnić luki czasowe, aby mogły wystąpić długowieczne postacie jak: Meteszuel, Jaird. Prehistoria dzieli się na dwie części: przed potopem i po potopie. O tym co było przed opowiada się zdawkowo, w skutek czego potop zmienił świat na inny. Potop rozumiany jest więc jako nowe stworzenie, woda, która oczyszcza. Czas przed potopem ukazują moralną degradację ludzkości: Rdz 4, 22-24; 5, 29; 9, 20-27, 11, 1-9. Obok tego występuje również błogosławieństwo. Tu wyraz tego czynu widzimy w płodności. Rdz 12 - rozumiany jako przejaw ambiwalencji, czyli dwuznaczności, zmagania dobra ze złem. To rezultat tego, ze tak jest od zawsze. Opowiadania mają więc charakter prototypiczny, wzorcowy np. tak jak Noe, Sem, Cham. Opowiadania Księgi Rodzaju, tak jak pozostałych ksiąg S.T. mają być odzwierciedleniem teraźniejszości. Ważne jest więc opowiadanie, a nie ich określenie czasowe. Sumując czas księgi, dochodzimy do świadomości, że upłynęło już 1650 lat . Wykaz po i przed potopem zawiera po 10 pokoleń. Też jest to tylko symbolem. Pierwszych 10 pokoleń do Noego, potomkowie 10 pokoleń od Abrahama. Noe staje się wiec ojcem protoplastą ludzkości. Abraham jest więc ojcem Izraela. W Rdz 5 i Rdz 10 istnieją różnice. W pierwszej części istnieje stwierdzenie; „miał innych synów i córki” - zginęły w potopie. W drugim rodowodzie: wylicza się rodzeństwo i wskazuje na ponowne zaludnienie ziemi.
Od Sema pochodzą: Żydzi i Arabowie,
Od Chama pochodzą: murzyni,
Od Jafeta: Grecy i inni.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz