Tematem jest bitwa pod Grunwaldem. Notatki mają 6 stron, format doc. W treści można spotkać się z takimi zagadnieniami jak na przykład: Krzyżacy, Konrad Mazowiecki, sprowadzenie Krzyżaków do Polski, 1226, kolonializm krzyżacki, zaplecze ekonomiczne i militarne, szerzenie wiary, poparcie Papieża i Cesarza, bitwa pod Płowcami 1331, Pomorze, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki w Kaliszu w 1343, odzyskanie Kujaw, układ polsko-litewski z 1386 roku, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, chrystianizacja Litwy, dynastia Olgierdowiczów, Kiesjtutowiczów, książe Witold, Żmudź, Malbork, arcybiskup Mikołaj Kurowski, Wielki Mistrz Ulryk, podkanclerzy Mikołaj Trąba, Wacław Luksembusrki, Praga, 1410, Zygmunt Węgierski, wojska zaciężne, wielkość uzbrojenia strony polsko-litewskiej i krzyżackiej, kasztelan lubelski Jan ze Szczekocin, 19 czerwca na Łysej Górze 1410, Ulrich von Jungingen, wielkość wojsk Korony, wielkość armii krzyżackiej, księstwo Płockie, Siemowit IV, Janusz Brzozogłowy, Wielkie Księstwo Litewskie, Prusy, Malbork, Lidzbark, Zbigniew z Brzezia, dwa nagie miecze, przebieg bitwy pod Grunwaldem, Bogurodzica, Dypold von Kockritz, kardynał Zbigniew Oleśnicki, krajobraz po bitwie, komtur Henryk von Paulen, Pokój Toruński 1411, Sobór w Konstancji 1414-1418, 1525 Hołd Pruski.
Krzyżacy przybyli do Polski na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego w 1226 roku. Pod pozorem chrystianizacji chcieli podbić ostatnie pogańskie państwa Europy. W rzeczywistości walki, które prowadzili wcale nie miały doprowadzić do szerzenia wiary chrześcijańskiej, trudno bowiem nazwać szerzeniem wiary zabijanie niewinnych ludzi. Państwo krzyżackie było bardzo dobrze zorganizowane. Charakteryzowało się wysokim stopniem centralizacji i karności oraz sprawnym administrowaniem. Miało również cechy imperium kolonialnego - które powstało w wyniku podboju, rządzonego przez zawodowych wojowników obcego pochodzenia. Krzyżacy dysponowali wspaniałym zapleczem ekonomicznym i militarnym. A ich "misja" - szerzenie wiary - miała całkowite poparcie Cesarza i Papieża co pozwoliło im na znaczne nadużycia w stosunku do "chrystanizowanej" ludności bez żadnych dla nich konsekwencji. W początkach XIV wieku Krzyżacy dokonali najazdu na Pomorze - ziemie należące do Polski. Słaba wtedy Rzeczpospolita nie potrafiła przeciwstawić się temu najazdowi. Najpierw walczył Władysław Łokietek, który wygrał nawet bitwę pod Płowcami (1331), ale ostatecznie Pomorza nie odzyskał, nie wystarczyło też sił potrzebnych na wyegzekwowanie sądów papieskich przynoszących Polsce korzystne rezultaty. Następny król - Kazimierz Wielki w Kaliszu w 1343 roku wynegocjował dla kraju tylko utracone Kujawy - Pomorze wciąż pozostawało w rękach Krzyżaków... Wydarzeniem , które całkowicie zmieniło obraz wydarzeń i pewności Zakonu był układ polsko-litewski z 1386 roku, który obsadzał na tronie polskim władcę Litwy - Jagiełłę. Wraz z koroną polską przyjął on za żonę królową Jadwigę a następnie ochrzcił się - a wraz z nim cała Litwa. W tym właśnie momencie Krzyżacy tracili pretekst do dalszego przebywania w tej części Europy - ostatnie pogańskie państwo zostaje bowiem schrystianizowane - i to w sposób pokojowy! Na dodatek na terenie Unii z dwóch państw: dobrze zorganizowanej Polski i rozległej, choć słabej jeszcze Litwy powstało potężne mocarstwo, które zaczęło się liczyć w Europie. Krzyżacy musieli działać. Dążyli do rozbicia Unii: głosili wszem i wobec, że chrzest Jagiełły i całej Litwy był tylko pozorny a Polacy okazali się fał
(…)
… na wiatr. Zaraz po wyjeździe arcybiskupa, dnia 6 sierpnia 1409 roku wysłał on do króla polskiego formalne wypowiedzenie wojny. Już dziesięć dni później wojska krzyżackie wkroczyły do ziemi dobrzyńskiej same rozpoczynając działania wojenne. Najazd był bardzo brutalny - nie oszczędzano nikogo. W ciągu dwóch tygodni opanowano Rypin, Lipno, Dobrzyń, Bobrowniki i Złotorię. W tym samym czasie inne oddziały…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)