To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BIONAWOŻENIE
Preparaty biologiczne stosowane w rolnictwie
1.Bionawożenie
2. Ochraniające rośliny przed patogenami i szkodnikami
Ad.1
Biologiczny preparat bionawożeniowy (bionawóz)- w wyniku aktywności mikroorganizmów dostarcza lub zwiększa dostęp zw. odżywczych dla roślin ze środowiska.
47-48
BIONAWOŻENIE
Preparaty biologiczne stosowane w rolnictwie
1.Bionawożenie 2. Chroniące rośliny przed patogenami i szkodnikami.
Ad1. Bionawóz- biologiczny preparat nawożeniowy. W wyniku aktywności mikroorganizmów (żywe wyselekcjonowane szczepy) dostarcza lub zwiększa dostępność związków odżywczych w środowisku. Kompost i obornik nie są bionawozami ( a nawozami organicznymi), to substancje organiczne dostarczane w różnych formach, które przechodzą do gleby. Podstawowe nawożenie stosowane w rolnictwie:
Bionawozy azotowe: Szczepionki jednoszczepowe
Mogą być stosowane na na obszarach o wyrównanych warunkach klimatycznych i glebowych i gdy uprawiana jest jedna określona odmiana motylkowatych- szczep w testach polowych jest w tych warunkach jest najefektywniejszy.
Wieloskładnikowe
Gdy jest duża zmienność warunków glebowych i klimatycznych i uprawiane jest wiele odmian motylkowatych. Składniki szczepionki nie mogą być antagonistyczne dla siebie i w warunkach polowych w tych kombinacjach żaden nie będzie tworzył brodawek nieefektywnych.
Głównym producentem takich szczepionek jest MicroBio Group Ltd- Rothamsted w Wielkiej Brytanii. Sprzedaje on preparaty również na rynku USA, Kanady, Środkowego Wschodu. Druga firma to Elomestari Ltd- Partalo, Finlandia.
Szczepionka o wysokim standardzie zawiera ( określona ilość mikroorganizmu na 1 g preparatu) dla soi 4x109 żywych komórek w 1g preparatu, dla innych motylkowatych 2x109 komórek i zero zanieczyszczeń. Taka ilość powinna być zachowana w szczepionce podczas 2- letniego przechowywania w umiarkowanych temperaturach. Dopuszczalne jest 6 - miesięczne utrzymanie żywotności - niska jakość .Sterylność i efektywność szczepionek kontrolowana jest na wszystkich etapach produkcji - szczepy adsorbowane na nośniku torfowym sterylizowanym promieniami gamma. Kontrola obejmuje:
Czystość i efektywność szczepu
pH
zawartość wilgoci w preparacie finalnym
wielkość cząsteczek nośnika
przyczepność do nasiona
Rekomendowane dawki szczepionek 10 000 żywych komórek na małe nasiono ( lucerna), 1 mln na duże nasiono (soja). Praktycznie 4g szczepionki na 1 kg nasion. 2 typy szczepionek.
Aplikowane na nasiona
Wprowadzane do gleby
Na nasiono wprowadzana się szczepione w formie zawiesiny w wodzie uzupełnianej substancją zwiększającą przyczepność komórek do nasion- guma arabska lub cukier (sacharoza). Są też w sprzedaży szczepionki otoczkowe . zewnętrzną warstwę opłaszczenia stanowi wapń lub fosforany- jeśli są to szczepy kwasotolerancyjne. Wada- zamieranie szczepów podczas przechowywania i niepowtarzalne efekty w polu.
(…)
… i niepowtarzalne efekty w polu. Przy obecności dużej liczebności szczepów rodzimych, lecz o niskiej efektywności - preparaty wprowadzane są w większych ilościach ( Nawet 2x)
W glebach mineralnych, trwałych użytków zielonych z szatą roślinną motylkowatych, zakwaszenie jest pośrednim efektem procesu wiązania N2, następnie jego mineralizacji i nitryfikacji. W silnie zakwaszonych glebach (pastwiska Australii…
… się z uprzednim zhydrolizowaniem fosforu nieorganicznego (foso hydrolazy) wydzielane przez korzenie i mikroorganizmy
Pierwiastek plonotwórczy
Pobieranie fosforu przez rośliny
Przyswajanie jedynie w postaci jonów kw. Ortofosforowego H2PO4- i HPO42- (transport aktywny) objawy niedoboru w roślinie:
- duża koncentracja chlorofilu w powierzchniowych tkankach
- liście o fioletowym lub purpurowym zabarwieniu
- skrócone pędy
- obumieranie pączków bocznych
- sztywny pokrój rośliny
- wczesne odrzucanie starszych liści
Czynniki środowiskowe wpływające na ilość biodostępnego P w glebie
- typ skały macierzystej z której powstała gleba
- ilość subst org w glebie
- warunki klimatyczne
pH
- w glebach kwaśnych powstają fosforany glinu
- w glebach zasadowych związki z wapniem
Temperatura
- niska temp gleby zmniejsza dostępność…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)