Biologia komórki roślinnej - wykład 4

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1148
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biologia komórki roślinnej - wykład 4 - strona 1 Biologia komórki roślinnej - wykład 4 - strona 2 Biologia komórki roślinnej - wykład 4 - strona 3

Fragment notatki:


Mikrotubule cd… Klejnotka ( Euglena ) porusza się za pomocą wici, w której mikrotubule składają się teleskopowo dzięki wędrówce haczyków dyneinowych po ich powierzchni (kierunek wędrówki zmienia się okresowo). Zatem dyneina jest bardzo ważnym białkiem biorącym udział w ruchu wici.
Gamety męskie (nawet tak wysoko uorganizowanych roślin jak sagowce i miłorzęby) są ruchliwe (posiadają wić).
Geny kodujące ważne dla organizmu białka są konserwatywne ewolucyjnie (niewrażliwe na mutacje; wszelkie mutacje są letalne), gwarantuje to stałość budowy białka (np. tubuliny).
Dublety mikrotubul występujące obwodowo w szkielecie wici zachodzą na siebie, co umożliwia im ślizganie się (jedna po drugiej) podobnie jak miozyna z aktyną w sarkomerach.
Wici poruszają się ruchem falistym, a rzęski wahadłowym.
Ruch chromosomów Mikrotubule odpowiedzialne są również za ruch chromosomów - mikrotubule dynamiczne polimeryzujące w MTOC . Przewężenie pierwotne chromosomu (centromer) otoczony jest białkami kinetochorowymi, które mają zdolność łączenia się z mikrotubulami. Białka kinetochorowe można wykrywać (tak jak inne białka) metodą immunocytochemiczną.
Złapanie chromosomu (połączenie się MT z kinetochorem) przed ustawieniem w płaszczyźnie równikowej nie powoduje przerwania ani zmiany w podziale; sytuacja taka prowadzi jedynie do dodatkowej polimeryzacji mikrotubuli i właściwego ustawienia chromosomu.
Dzięki połączeniu chromosomu z mikrotubulami (różną ilością) z przeciwnych biegunów, w kinetochorze tworzy się silne naprężenie. Anafaza trwa bardzo krótko (chromatydy bardzo szybko się rozchodzą).
Mechanizm ściągania chromosomów do biegunów komórki (hipotezy), oczywiście istnieje możliwość, że wszystkie trzy działają wspólnie… Depolimeryzacja zarówno na końcu (-), co jest normalne, jak i na końcu (+), co jest raczej dziwne.
Hipoteza pęczków mikrotubul (odciąganie odbywa się na zasadzie składania teleskopowego, analogicznie do sytuacji w obwodowych dubletach MT w wiciach).
Eksperyment polegający na laserowym przecięciu połowy wrzeciona w momencie największego naprężenia udowadnia, że mikrotubula (ta nie potraktowana laserem) działa jak gumka i ściąga cały chromosom do jednego z biegunów). Można zatem dojść do wniosku, że istnieje elastyczne białko, na którym umieszczone są mikrotubule wrzeciona. Wrzeciono cytokinetyczne Mikrotubule wrzeciona cytokinetycznego zdają się być niezbędne do przemieszczania pęcherzyków AG (wypełnionych pektynami) do płaszczyzny podziału, gdzie tworzy się pektynowa przegroda pierwotna. Najnowsze badania obalają jednak ten pożałowania godny mit , bo zniszczenie mikrotubul wrzeciona cytokinetycznego nie powoduje zahamowania tworzenia się przegrody.


(…)

… uporządkowany (są ułożone równolegle do siebie).
Układ mikrotubul kortykalnych wskazuje oś polarności komórki (jest do niej prostopadły).
Polarność komórki
Roślina może kontrolować polarność komórek regulując stężenie hormonów roślinnych (drobnocząsteczkowych); można to udowodnić przedstawiając choćby doświadczenie wykonane na hypokotylu owsa.
układ mikrotubul poziomy (więc oś polarności pionowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz