Biochemia - wykład 12

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biochemia - wykład 12 - strona 1 Biochemia - wykład 12 - strona 2 Biochemia - wykład 12 - strona 3

Fragment notatki:

Metabolizm alkoholu etylowego zachodzi w wątrobie i jest zależny od 2 enzymów. Pierwszym jest dehydrogenaza alkoholowa - to jest enzym, którego koenzymem jest NAD+, jest zlokalizowany w wątrobie i jest enzymem cynkozależnym. Metabolizuje rozmaite alkohole, ale najwyższe powinowactwo do tego enzymu wykazuje alkohol etylowy - to znalazło zastosowanie praktyczne, ponieważ alkohol etylowy jest odtrutką w przypadku zatrucia innymi alkoholami, głównie alkoholem metylowym, jak ktoś się wybierze na bocznicę kolejową po alkohol, a nie do sklepu. Dawniej gdy alkohol był na kartki to substytutem alkoholu etylowego był glikol etylenowy, czyli płyn Borygo (do chłodnic samochodowych). Po alkoholu metylowym traci się wzrok, bo tak działają pochodne mrówkowe, natomiast po glikolu etylenowym dochodziło do ostrej niewydolności nerek, do wytrącania się szczawianów w drogach moczowych, a także do zgonu jeśli ktoś nie trafił na oddział dializ. Tego typu zatrucia były dosyć częste, np. na komuniach, bo sprzedali w sklepie nie to co trzeba. W wyniku tego pierwszego W wyniku pierwszego etapu metabolizmu powstaje metabolizmu etanolu powstaje aldehyd octowy. Jest on odpowiedzialny za szereg objawów, które obserwuje się następnego dnia po spożyciu alkoholu, które można ogólnie nazwać dezintegracją osobowości, a tak naprawdę to się nazywa kac. Następny etap metabolizmu zależny jest od dehydrogenazy aldehydowej, która jest oksydazą zależną od molibdenu i posiada żelazo niehemowe w swojej budowie, ten enzym również występuje w wątrobie i również zajmuje się metabolizmemuczestniczy w metabolizmie innych aldehydów, nie tylko aldehydu octowego.
Dehydrogenaza alkoholowa
Etanol Aldehyd octowy
Dehydrogenaza aldehydowa
Aldehyd octowy Kwas octowy
STOP
Disulfiram (Esperal)
Od sprawności tego enzymu zależy czy na drugi dzień po spożyciu jest kac, czy go nie ma. Znane
są defekty dehydrogenazy aldehydowej warunkowanealdehydowej uwarunkowane genetycznie u niektórych ludów azjatyckich i te osoby mają wyjątkowo słabą głowę, ponieważ następnego dnia jeśli jest niesprawny ten enzym to ich to zniechęca od konsumpcji następnym razem, szczególnie razem. Szczególniedużo takich osób mieszka w Japonii, dlatego sake cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza poza Japonią. Tak więc kluczowe znaczenie ma aldehyd octowy, jego metabolizm aldehyd octowy można zablokować.octowy. Jego metabolizm można zablokować. Lek, który tu blokuje nazywa się disulfiram - tj. inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, w efekcie gromadzi się aldehyd octowy i doprowadza do bólu głowy, nudności, wymiotów i w taki sposób leczy się nałogowych alkoholików, to jest preparat jako antikol, albo do wszycia podskórnego jako esperal.

(…)

… się alkohol etylowy, to gromadzi się taki aldehyd octowy ze wszystkimi tego konsekwencjami, z uczuciem duszności, kołatania serca, co ma skłonić alkoholika do zaniechania picia alkoholu. Teraz trzeba trochę legend rozwiać. Jest rzeczą wiadomą, że niektóre grupy etniczne, które spożywają alkohol w umiarkowanych ilościach mają mniejszą zapadalność na choroby układu krążenia, ale większą zapadalność na marskość wątroby. Ja w czasie studiów pracowałem w jednym z uniwersytetów na południu Europy, gdzie cały oddział to były marskości wątroby i nowotwory (hepatoma), a przyczyną było spożycie dużych ilości alkoholi, zwłaszcza wina w tych krajach. Natomiast istotnie spożycie wina, zarówno czerwonego jak i białego, jak i generalnie dieta bogata w warzywa, owoce, bogata w kwasy tłuszczowe jednonienasycone, w mikroelementy, ryby, sprzyja generalnie mniejszemu ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia i stąd zainteresowanie, czy aby jak się zwiększy spożycie alkoholu, to zmniejszy się częstość występowania chorób układu krążenia. Alkohol przede wszystkim ma niekorzystny wpływ, ponieważ w toku metabolizmu alkoholu metylowego podczas metabolizmu alkoholu etylowego przy użyciu tego pierwszego enzymu - dehydrogenazy…
… tak jak w hiperlipoproteinemii typu czwartego, natomiast z czasem trójglicerydy gromadzą się w kom. wątrobowej, doprowadzają do zwyrodnienia tłuszczowego kom. wątroby, do stłuszczenia wątroby i do marskości wątroby. Szczególnie jeśli spożyciu większej ilości alkoholu towarzyszy dieta bogatokaloryczna, bogatocukrowa i bogatotłuszczowa. Szczególne ostrzeżenie dla osób popijających wódką golonko i spożywających dużo piwa…
…, które się tam odbywają, mianowicie cyklem Krebsa i łańcuchem oddechowym. To są zagadnienia o które rzadko pytam, ale zwrócę uwagę na to co z punktu lekarskiego widzenia jest bardzo istotne. Trzeba nauczyć się wszystkich enzymów łańcucha oddechowego i inhibitorów hamujących łańcuch oddechowy, dezintegrujących sprzężenie między łańcuchem, a fosforylacją i takich które zaburzają transport, czy to ADP, ATP, czy protonów H…
… na celu uwolnienie dużej ilości równoważników redukcyjnych, które są swoistym czekiem na energię. Ta energia zostaje zrealizowana w łańcuchu oddechowym i fosforylacji oksydacyjnej. Druga bardzo ważna sprawa związana z cyklem Krebsa to jest to punkt wyjściowy do wielu niezwykle istotnych syntez w naszym organizmie - syntez związków złożonych. Dla lekarza istotne jest, że w pewnych sytuacjach…
… - OHdG), albo wprost wolna zasada, mianowicie 8 - hydroksy - guanina. One są markerami zarazem uszkodzenia DNA pod wpływem procesów wolnorodnikowych, jak i naprawy, bo gdyby nie były naprawy nie znalazły by się w moczu. Tego jest dużo, metody niedostępne, badania kosztowne, wobec tego kiedy tak naprawdę warto to oznaczać? Niektórzy uważają, żeby tak naprawdę się przekonać jaka jest aktywność procesów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz