To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BILANS ENERGETYCZNY ORGANIZMU Zachowanie zrównoważonego bilansu między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem i wykorzystanej przez ustrój jest podstawą rozwoju zdrowia i aktywności człowieka. Utrzymujące się w dłuższym okresie czasu odstępstwo od tej równowagi prowadzi u osób dorosłych albo do wycieńczenia organizmu, albo do nadwagi i otyłości. Bilans zerowy, zrównoważony Ilość energii dostarczonej z pożywieniem = energii wydatkowanej Intensywność procesów katabolicznych odpowiada intensywności przemian anabolicznych. Jest to stan szczególnie pożądany u osób dorosłych. E p (białko, tłuszcz, węglowodany) = E w (PPM, SDDP, aktywność fizyczna, termogeneza) Bilans dodatni Ep Ew Występuje, gdy wartość energetyczna pożywienia przekracza zapotrzebowanie organizmu. Przewaga procesów anabolicznych. Długotrwały dodatni bilans prowadzi u ludzi dorosłych do przyrostu masy ciała: nadwagi i otyłości. Dodatni bilans energetyczny jest fizjologicznie uzasadniony w organizmach rosnących i rozwijających się (dzieci, kobiety ciężarne). Bilans ujemny Ep
(…)
… i redukcji wydatków energetycznych ustroju. W stanie tym ustrój zmuszony jest wykorzystywać swoje rezerwy energetyczne.
Adaptacja do niedożywienia
Organizm człowieka potrafi w pewnej mierze adaptować się do sytuacji niedoborów pokarmu. W warunkach niedożywienia kalorycznego ulegają obniżeniu trzy komponenty wydatków energetycznych.
Obniżenie ciepłotwórczego działania pożywienia. Ustrój traci mniej energii…
… dostarcza do krwi.
Mięśnie przestają praktycznie zużywać glukozę i na jej miejsce wykorzystują kwasy tłuszczowe, związki ketonowe, a także łańcuchy węglowe aminokwasów pochodzących z rozpadu białka tkankowego.
Mózg stopniowo adaptuje się do czerpania energii z utleniania związków ketonowych.
Nasilona ketogeneza, w trakcie przedłużającej się głodówki prowadzi do kwasicy metabolicznej mogącej stanowić…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)