Przemiany materii i energii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przemiany materii i energii - strona 1 Przemiany materii i energii - strona 2 Przemiany materii i energii - strona 3

Fragment notatki:

PRZEMIANY MATERII I ENERGII METABOLIZM (gr . metabolé - przemiana) to całokształt przemian biochemicznych i towarzyszących im przemian energetycznych, jakie zachodzą w komórkach i tkankach żywego organizmu. Metabolizm można zatem określić jako sumę procesów chemicznych, fizycznych i innych warunkujących: Przetwarzanie energii zawartej w pożywieniu na rodzaje energii przydatnej dla organizmu człowieka; Powstanie żywej i zorganizowanej materii; Utrzymanie tej materii w prawidłowym stanie. Metabolizm zachodzi w dwóch przeciwstawnych kierunkach (anabolizm ↔ katabolizm) ANABOLIZM to procesy syntezy związków złożonych ze związków prostych - proces endoergiczny. Wymaga dostarczenia energii z ATP. Na anabolizm składają się głównie procesy syntezy związków dostarczających energię. KATABOLIZM to procesy rozpadu (rozkładu) - degradacja i utlenianie związków złożonych do związków prostych z wydzieleniem energii: swobodnej - wykorzystywanej we wszystkich procesach biosyntezy, w procesach skurczu włókien mięśniowych oraz w aktywnym transporcie metabolitów przez błony biologiczne, cieplnej - służącej do uzupełnienia nieustannie zachodzących strat ciepła związanych z jego przepływem z organizmu do otoczenia. Katabolizm związków wielkocząsteczkowych przebiega w dwóch etapach i polega na: I - ETAP: rozpad wiązań łączących podstawowe elementy strukturalne omawianych związków. Energia wytworzona na tym etapie zamieniona zostaje w ciepło i odgrywa jedynie rolę w utrzymaniu stałej temperatury ciała człowieka II - ETAP: utlenianie elementów I etapu. Energia wyzwolona na tym etapie wykorzystywana jest zarówno jako źródło energii cieplnej, jak też służy za źródło energii swobodnej. Procesy utleniania same nie dostarczają energii swobodnej, ale są sprzężone z syntezą ATP oraz w niewielkich ilościach UDP, GTP i CTP - czyli związków charakteryzujących się łatwością odłączania grupy fosforanowej z jednoczesnym wyzwoleniu dużej ilości energii swobodnej. Katabolizm i anabolizm podlegają w organizmie oddzielnej kontroli i regulacji hormonalnej, ale są ze sobą ściśle powiązane, bowiem wszelkie procesy anaboliczne wymagają dopływu energii i mogą zachodzić w organizmie jedynie dzięki wykorzystaniu energii swobodnej , wyzwalanej w zachodzących w pobliżu procesach katabolicznych. W okresie wzrostu i rozwoju dzieci i młodzieży, w czasie ciąży i karmienia oraz rekonwalescencji dominują procesy anaboliczne (bilans dodatni). W czasie zwiększonej aktywności fizycznej procesy kataboliczne przebiegają w większym natężeniem.

(…)

…, że potrzeby energetyczne (PPM) kobiet są mniejsze o ok. 7% przy tych samych parametrach antropometrycznych i wieku. Różnice związane z płcią wynikają również z różnic w tempie wzrostu i okresie dojrzewania. Podniesienie PPM następuje podczas menstruacji, ciąży (szczególnie druga połowa) i w czasie karmienia.
stan chorobowy - PPM zwiększa się w stanach przebiegających z gorączką o ok. 12-13% na każdy stopień Celsjusza przyrostu temperatury ciała ponad 37°C.
Choroby tarczycy:
niedoczynność ↓ 30-40% PPM,
nadczynność ↑ 80% PPM),
Choroby nadnerczy, przysadki mózgowej itp. zmieniają poziom PPM.
Niektóre leki mogą przyczyniać się do wzrostu (zawierające amfetaminę) lub obniżenia PPM (β - blokery - stosowane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego);
klimat i pora roku - w klimacie gorącym PPM jest niższa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz