16. BIKAMERALIZM I JEGO FUNKCJE PARLAMENT jest najważniejszym organem przedstawicielskim.
w państwie demokratycznym, zgodnie z zasadą podziału władz, parlament jest organem w jednym z trzech pionów państwowych i nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji
w państwach realnego socjalizmu formalnie był on najwyższym organem władzy państwowej, w praktyce - bardziej lub mniej powolnym narzędziem w rękach partii komunistycznej
w krajach rozwijających się sytuacja jest zróżnicowana, przeważa jednak model ograniczonej roli parlamentu
Pozycja parlamentu na przestrzeni dziejów zmieniała się. Wraz z przechodzeniem od monarchii absolutnej przez konstytucyjną do parlamentarnej początkowo zaznaczał się stały wzrost roli parlamentu. W drugiej połowie XXw. zauważalne jest ograniczenie znaczenia władzy ustawodawczej na rzecz wykonawczej. Mimo to parlament nadal odgrywa istotną rolę w mechanizmach sprawowania władzy. W większości rozwiniętych krajów zachodnich funkcjonuje dwuizbowy parlament (BIKAMERALIZM). Jednoizbowe parlamenty występują w Danii, Finlandii, Grecji, Portugalii i Szwecji.
W dwuizbowym parlamencie zarówno polityczno-prawny status, jak i pełnomocnictwo obu izb nie są jednakowe
IZBA NIŻSZA formowana jest na podstawie powszechnego i bezpośredniego głosowania
IZBA WYŻSZA pochodzi z mianowania (np. Izba Lordów w WB)
z wyborów pośrednich (np. Senat we Francji)
z wyborów bezpośrednich z zastosowaniem podwyższonego cenzusu, zwłaszcza dotyczącego wieku biernego prawa wyborczego
w niektórych kraja izba wyższa jest wyłaniana w wyborach, ale część deputowanych otrzymuje mandat z nominacji (np. Włochy)
KADENCJA PARLAMENTU - IZBA WYŻSZA ma zazwyczaj dłuższy okres pełnomocnictw niż izba niższa.
np. USA: Senat - 6 lat, Izba Reprezentantów - 2 lata
np. Francja: Senat - 9 lat, Zgromadzenie Narodowe - 5 lat
np. Japonia: Izba Radców - 6 lat, Izba Reprezentantów - 4 lata
Tylko we Włoszech okres ten dla obu izb wynosi 5 lat. W niektórych krajach wyższa izba jest odnawiana nie w pełni, a tylko częściowo, co ma zapewniać stabilność i następstwo w jej działalności (np. Francja, Japonia, USA)
W państwach demokratycznych, obok parlamentu, występują lokalne organy przedstawicielskie. Funkcjonują one w strukturze samorządu terytorialnego (np. rady gmin Polsce, rady miejskie we Francji).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)