Biała księga, sem III

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biała księga, sem III - strona 1

Fragment notatki:

Biała Księga powstała w rezultacie rozwijania się krytyki płynącej z różnych środowisk -akademickich i biznesowych pod adresem przywódców krajów członkowskich jako osób odpowiedzialnych za brak decyzji które mogłyby usunąć bariery w procesie integracji rynkowej.
W raporcie opublikowanym w 1983 r. a zatytułowanym w kierunku odbudowy gosp Europy -autorzy (Albert i BAALL) podkreślali, że głównymi barierami w integracji rynków były:
-bariery fizyczne na granicach (urzędy, kontrole, jak różnego rodzaju dokumentacja oraz bariery techniczne)
-standardy określone przez kraje członkowskie dotyczące wymogów technicznych składu surowcowego, wymogów ekonomicznych opakowań
A także niski stopień harmonizacji krajów członkowskich, systemu podatkowego oraz pozostawienia poza regułami wspólnego rynku zamówień publicznych które stanowiły wówczas średnio ok. 15% PKB
Rządy krajów członkowskich odbierały zamówienia ze środków publicznych poszczególnych krajów.
-przedsiębiorstwa zagraniczne nie uczestniczyły w konkurencji o te zamówienia
We wspomnianej Białej Księdze (1985) zawarto:
-300propozycji legislacyjnych w celu wyeliminowania istniejących barier na rynku wspólnoty zwłaszcza barier technicznych Stworzono w ten sposób swego rodzaju program legislacyjny -kompleksowy dokument prawny, który po jego akceptacji na radzie ministrów wspólnoty europejskiej wszedł do realizacji i wszystkie kraje człon zostały w ten sposób zobligowane do dostosowania swojego prawa krajowego do wymogów zawartych w białej księdze.
Ten projekt znany jest pod nazwą -JEDNOLITY RYNEK EUROPEJSKI (1992 r.), ponieważ miał zostać zrealizowany do końca 1992 r.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz