Bezrobocie-omówienie problemu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezrobocie-omówienie problemu - strona 1 Bezrobocie-omówienie problemu - strona 2 Bezrobocie-omówienie problemu - strona 3

Fragment notatki:

BEZROBOCIE - Największy współczesny problem rynku pracy Przegląd niezbędnych definicji do analizy problemu bezrobocia Zasób siły roboczej - wszyscy ci, którzy pracują lub są zarejestrowani jako chcący i mogący podjąć pracę.
Stopień aktywności zawodowej - odsetek ludności w wieku produkcyjnym, która deklaruje się jako wchodząca w skład zasobów siły roboczej.
Płaca realna - relacja płacy nominalnej (wyrażonej w pieniądzu) i poziomu cen. Obrazuje ilość dóbr, jakie można nabyć za daną płacę nominalną. Krańcowa wydajność pracy - jest równa przyrostowi produkcji wynikającemu z zatrudnienia dodatkowego pracownika przy danym zasobie kapitału rzeczowego. Równowaga na rynku pracy - rynkowa stawka płacy dla ostatniego zatrudnionego równa jest jego kosztowi alternatywnemu. Dla pozostałych zatrudnionych jest ona wyższa od ich kosztu alternatywnego. Stopa bezrobocia jest to odsetek siły roboczej, która nie ma pracy, a jest zarejestrowana jako chcąca i będąca w stanie pracować.
Bezrobocie długookresowe - osoby bezrobotne, pozostające bez pracy dłużej niż jeden rok.
Bezrobocie oznacza, że gospodarka nie produkuje tyle, ile mogłaby produkować, gdyby wszyscy mieli pracę. Stawka płac i poziom zatrudnienia siły roboczej na doskonale konkurencyjnym rynku - równowaga W - stawka płac
L 1 - wielkość pracy równoważąca rynek (w roboczogodzinach)
S - podaż
D - popyt
Stawka płac równoważąca rynek kształtuje się w punkcie przecięcia krzywej popytu D z krzywą podaży S na poziomie W 1 , wielkość zatrudnienia ustala się na poziomie L 1 , równowaga - punkt R.
Ustalenie minimalnej stawki płac na poziomie W 2 spowoduje powstanie bezrobocia, wprowadzenie maksymalnej stawki płac W 3 wywoła niedobór rynkowy.
Generowany przez pracodawców wzrost popytu na pracę, przy stałej podaży, spowoduje wzrost stawki płac. Wzrost podaży pracy, przy stałym popycie, wywoła obniżenie stawki płac.
Najważniejsze przyczyny zróżnicowania stawek płac:

(…)

… się wtedy, kiedy spada popyt globalny, a płace i ceny nie zdążyły się jeszcze dostosować. Prowadzi to z kolei do spadku produkcji i zatrudnienia. Przy danej płacy realnej znajdują się osoby chcące podjąć pracę, a które nie mogą jej jednak znaleźć. Bezrobocie klasyczne - źródłem tego typu bezrobocia jest siła związków zawodowych, zdolnych do utrzymania płac powyżej poziomu równowagi, uniemożliwiając proces dostosowawczy. Innym źródłem tego typu bezrobocia może być ustawodawstwo dotyczące płacy minimalnej.
Bezrobocie cykliczne - bezpośredniej przyczyny tego typu bezrobocia należy upatrywać w wahaniach koniunktury i osłabieniach gospodarki w fazie stagnacji i recesji.
Współczesna klasyfikacja rodzajów bezrobocia, uwzględniająca sposób zachowania się ludzi na rynku pracy:
Bezrobocie dobrowolne:
bezrobocie naturalne…
… klasyczne. Bezrobocie przymusowe:
bezrobocie typu keynesowskiego
bezrobocie cykliczne. Ważne cechy bezrobocia:
w coraz większym stopniu dotyczy młodzieży
w USA przeważa bezrobocie krótkookresowe, w Europie długookresowe
w USA obserwuje się następujące zjawisko - bezrobocie długookresowe (ponad 1 rok) wynosi 1%, rynek amerykański jest bardziej elastyczny, społeczeństwo amerykańskie jest bardziej mobilne niż społeczeństwo europejskie
istnieje naturalna stopa bezrobocia (naturalna nie równa się optymalna z punktu widzenia wykorzystania zasobów dla całej gospodarki) - Milton Friedman twórcą teorii:
naturalna stopa to najniższy poziom bezrobocia nie powodujący impulsu inflacyjnego (wysokie bezrobocie spowalnia inflację, ale nie powoduje jej całkowitego zamrożenia)
naturalna stopa wzrasta (od 2 do 6% w ciągu ostatnich…
… poziomie płacy realnej. E - employment - zatrudnienie, równowaga przy płacy realnej W1.
Przy W1 - bezrobocie dobrowolne EF Przy W2 - bezrobocie przymusowe AB, bezrobocie dobrowolne BC.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz