To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BEZPIECZEŃSTWO EUROPEJSKIE
16.04.2013
UNIA ZACHODNIOEUROPEJSKA JAKO MECHANIZM BEZPIECZEŃSTWA INTEGRUJĄCEJ SIĘ EUROPY
REWITALIZACJA UZE
Obecnie Unia Europejska nie ma własnych sił zbrojnych. Natomiast w Traktacie z Maastricht z 1992 r. zawarto wyraźne zapisy o odpowiedzialności UE w odniesieniu za kwestie związane z bezpieczeństwem, jako części Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Wśród podejmowanych przedsięwzięć jednymi z istotniejszych, również z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa i obrony, stały się procesy integracji i zacieśniania współpracy międzynarodowej. Wśród zachodzących przemian znalazło się także miejsce na zbudowanie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Niemniej pierwotną ideą Traktatu z Maastricht była rewitalizacja Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE) jako swego rodzaju zbrojnego ramienia UE - organizacji politycznej, powołanej na podstawie zmodyfikowanego przez Układy Paryskie w 1954 r. Traktatu Brukselskiego z 17 marca 1948 r., dotyczącego współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Dziś UZE skupia 28 państw, w tym 10 państw członkowskich należących do Unii Europejskiej. W 1995 r. na posiedzeniu Rady Ministrów Obrony i Spraw Zagranicznych UZE w Lizbonie powołano dwa wspólne korpusy, morski i lądowy, dając tym początek przekształceniu UZE z organizacji politycznej w sojusz wojskowy. Wśród najważniejszych decyzji szczytu Rady Europejskiej w Kolonii w 1999 r. była zapowiedź powołania nowych organów i ciał odpowiedzialnych za problematykę bezpieczeństwa i obrony w ramach UE. Zapowiedziano także powołanie sił szybkiego reagowania mających na celu wzmocnienie zdolności działania UE w warunkach operacji kryzysowych. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Helsinkach (1999 r.) wyznaczono cel przygotowania do 2003 r. sił wojskowych wielkości korpusu (50-60 tys.), zdolnych do użycia w ciągu 60 dni i działania przez rok. Szczegółowe wymagania operacyjne opracowała specjalnie do tego powołana grupa zadaniowa złożona z ekspertów państw członkowskich. Nie jest to jednak zalążek wspólnej europejskiej armii, ponieważ żołnierze służący w tych siłach są częścią armii narodowych państw członkowskich. Mimo spektakularnych posunięć, takich jak stworzenie Eurokorpusu (1992 r.), stałych sił desantowych i morskich (EUROFOR i EUROMARFOR) czy powołanie urzędu Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (1999 r.) integracja europejska w sferze bezpieczeństwa i obronności przebiega bardzo wolno.
UZE JAKO WYKONAWCA WPZiB UNII EUROPEJSKIEJ
Na szczycie Rady Europejskiej w Helsinkach w 1999 roku postanowiono o wygaszeniu UZE i przeniesieniu jej kompetencji do nowotworzonych struktur
(…)
… Zachodnioeuropejska (UZE) (ang. Western European Union - WEU) - istniejąca w latach 1954-2011 międzynarodowa organizacja wojskowa, która została utworzona na mocy tzw. Układów Paryskich z 23 października 1954, które po zakończeniu procesu ratyfikacji weszły w życie 5 maja 1955 przekształcając tym samym powstałą w 1948 Unię Zachodnią grupującą Francję, Wielką Brytanię i kraje Beneluksu. Rozwiązana 31 marca 2010 decyzją państw członkowskich z uwagi na wejście w życie Traktatu lizbońskiego. Działalność organizacji została całkowicie wygaszona do 30 czerwca 2011[1].
Z założenia miała pełnić wszystkie zasadnicze funkcje EWO poza integracyjną. Zrezygnowano więc - głównie za sprawą Wielkiej Brytanii - z ponadpaństwowego charakteru nowo utworzonej instytucji. Jednakże, podobnie jak w przypadku Traktatu Brukselskiego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)