Bezpieczeństwo europejskie - unia zachodnioeuropejska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezpieczeństwo europejskie - unia zachodnioeuropejska - strona 1

Fragment notatki:

BEZPIECZEŃSTWO EUROPEJSKIE
16.04.2013
UNIA ZACHODNIOEUROPEJSKA JAKO MECHANIZM BEZPIECZEŃSTWA INTEGRUJĄCEJ SIĘ EUROPY
REWITALIZACJA UZE
Obecnie Unia Europejska nie ma własnych sił zbrojnych. Natomiast w Traktacie z Maastricht z 1992 r. zawarto wyraźne zapisy o odpowiedzialności UE w odniesieniu za kwestie związane z bezpieczeństwem, jako części Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Wśród podejmowanych przedsięwzięć jednymi z istotniejszych, również z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa i obrony, stały się procesy integracji i zacieśniania współpracy międzynarodowej. Wśród zachodzących przemian znalazło się także miejsce na zbudowanie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Niemniej pierwotną ideą Traktatu z Maastricht była rewitalizacja Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE) jako swego rodzaju zbrojnego ramienia UE - organizacji politycznej, powołanej na podstawie zmodyfikowanego przez Układy Paryskie w 1954 r. Traktatu Brukselskiego z 17 marca 1948 r., dotyczącego współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Dziś UZE skupia 28 państw, w tym 10 państw członkowskich należących do Unii Europejskiej. W 1995 r. na posiedzeniu Rady Ministrów Obrony i Spraw Zagranicznych UZE w Lizbonie powołano dwa wspólne korpusy, morski i lądowy, dając tym początek przekształceniu UZE z organizacji politycznej w sojusz wojskowy. Wśród najważniejszych decyzji szczytu Rady Europejskiej w Kolonii w 1999 r. była zapowiedź powołania nowych organów i ciał odpowiedzialnych za problematykę bezpieczeństwa i obrony w ramach UE. Zapowiedziano także powołanie sił szybkiego reagowania mających na celu wzmocnienie zdolności działania UE w warunkach operacji kryzysowych. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Helsinkach (1999 r.) wyznaczono cel przygotowania do 2003 r. sił wojskowych wielkości korpusu (50-60 tys.), zdolnych do użycia w ciągu 60 dni i działania przez rok. Szczegółowe wymagania operacyjne opracowała specjalnie do tego powołana grupa zadaniowa złożona z ekspertów państw członkowskich. Nie jest to jednak zalążek wspólnej europejskiej armii, ponieważ żołnierze służący w tych siłach są częścią armii narodowych państw członkowskich. Mimo spektakularnych posunięć, takich jak stworzenie Eurokorpusu (1992 r.), stałych sił desantowych i morskich (EUROFOR i EUROMARFOR) czy powołanie urzędu Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (1999 r.) integracja europejska w sferze bezpieczeństwa i obronności przebiega bardzo wolno.
UZE JAKO WYKONAWCA WPZiB UNII EUROPEJSKIEJ
Na szczycie Rady Europejskiej w Helsinkach w 1999 roku postanowiono o wygaszeniu UZE i przeniesieniu jej kompetencji do nowotworzonych struktur

(…)

… Zachodnioeuropejska (UZE) (ang. Western European Union - WEU) - istniejąca w latach 1954-2011 międzynarodowa organizacja wojskowa, która została utworzona na mocy tzw. Układów Paryskich z 23 października 1954, które po zakończeniu procesu ratyfikacji weszły w życie 5 maja 1955 przekształcając tym samym powstałą w 1948 Unię Zachodnią grupującą Francję, Wielką Brytanię i kraje Beneluksu. Rozwiązana 31 marca 2010 decyzją państw członkowskich z uwagi na wejście w życie Traktatu lizbońskiego. Działalność organizacji została całkowicie wygaszona do 30 czerwca 2011[1].
Z założenia miała pełnić wszystkie zasadnicze funkcje EWO poza integracyjną. Zrezygnowano więc - głównie za sprawą Wielkiej Brytanii - z ponadpaństwowego charakteru nowo utworzonej instytucji. Jednakże, podobnie jak w przypadku Traktatu Brukselskiego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz