Międzynarodowe stosunki polityczne - Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony - strona 1

Fragment notatki:

Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony (ESDI)-
Pisać to ja bym jeszcze mogła, ale nie wiem czy jest sens, materiału jest tyle ze i tak go nie przyswoimy, a ten temat jest wyjątkowo parszywy bo niespójny. Wycisnęła z tego to co najważniejsze i jak dla mnie w największym skrócie.
Maja
Przesłanki i geneza ESDI:
Karta Północnoatlantycka (IV 1949) art. 5- strony udzielają pomocy państwom napadniętym, podejmując natychmiast akcję indywidualnie i w porozumieniu, nie wyłączając użycia siły- USA wykluczają wszelki automatyzm w sięganiu do środków wojskowych wobec Europy budziło to niezadowolenie i prowadziło do rozpoczęcia poszukiwać własnego systemu obrony. 17.03. 1948- traktat Brukselski (GB, FR,BEL, HOL, LUX) casus foederis- udzielenie pomocy ofierze agresji wszystkimi dostępnymi środkami nie wyłączając wojskowych (art. 4- w zmodyfikowanym w 54' traktacie art5 )
23.10.1954 na mocy traktaty Brukselskiego utworzono Unię Zachodnioeuropejską. Państwa członkowskie zobowiązały się do ścisłej współpracy z NATO, a Rada i Agencjami UZE, w celu uniknięcia powtarzania i czynności sztabów NATO, organy UZE mają zgłaszać się z opinią i radą do NATO
W tym czasie nasilać zaczęła się Zimna Wojna. 12.12.1978 min. Spraw Zagr. i min. Obrony państw NATO wdrażają plan dozbrojenia Europy Zachodniej w amerykańską broń jądrową średniego zasięgu zainstalowanie do końca 83' w państwach sojuszu 572 rakiet Pershing II i pocisków samosterujących, jeśli ZSRR nie dokona wcześniej demontażu swoich broni jądrowych średniego zasiegu. 08.1981- podjęcie decyzji przez USA o wytwarzaniu broni neutronowej oraz przedstawinie programu produkcji rakiet strategicznych MX, bombowców B-1 i nowych okrętów podwodnych
ten zdecydowany kurs polityczny USA wobec ZSRR wywoływał rezerwę u państw Europy Zachodniej. Wiele z nich skorzystało na ociepleniu stosunków w Europie (RFN podpisało układ z NRD) . Zwiększyło to napięcia transeuropejskie. 23. 03. 1983- wysunięcie przez R. Reagana INICJATYWY OBRONY STRATEGICZNEJ (SDI) - system obrony strategicznej przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej, którego zadaniem byłoby zapobieżenie atakowi radzieckich rakiet balistycznych (sprzeczne z SALT I i porozumieniu o ograniczeniu broni defensywnej (ABM)
11-12.10.1986 spotkanie Reagana i Gorbaczowa w Rejkjawiku (nieformalna zgodna Rosji na całkowite wyeliminowanie z arsenałów obu państw dwu klas broni jądrowej średniego i krótszego zasięgu. układ w Waszyngtonie 8.12.1987
zwrot w Europie Śr-Wsch ( upadek państw bloku komunistycznego, promoskiewska orientacja zmieniona została na kurs prozachodni, podjęcie zabiegów o rozwiązanie UW ( 1.04.1991/ 1.07.1991), rozwiązanie RWPG zmiana kształtu instytucjonalnego systemu międzynarodowego.

(…)

… na bezpieczeństwo europejskie ewolucji stos wschod- zach
wkładu Europy w umacnianie NATO
rozwoju współpracy europejskiej w dziedzinie uzbrojenia
W Rzymie- zapowiedziano współpracę 7 państw członkowskich w zakresie rozwoju europejskiego przemysłu zbrojeniowego i zredukowanie, a później zniesienie kontroli nad ilością broni konwencjonalnej.
27.10.1987 Haga, UZE przyjęła „ Platformę Europejskich interesów…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz