Bezdomność-przyczyny, rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 756
Wyświetleń: 2527
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezdomność-przyczyny, rodzaje - strona 1

Fragment notatki:

BEZDOMNOŚĆ Przyczyny bezdomności: zmiany demograficzne i ruchliwość społeczna, recesja gospodarcza i bezrobocie, kryzys polityki mieszkaniowej, wzrost cen mieszkań, ubóstwo społeczeństwa oraz dysfunkcjonalność instytucji opiekuńczo-resocjalizacyjnych i karnych.
Bezdomność może być również efektem dobrowolnie wybranego stylu życia (np. włóczęgostwo), desperackich decyzji (np. uchodźctwo) oraz własnych bądź cudzych zachowań dewiacyjnych (np. odtrącenie od wspólnego ogniska domowego). Rodzaje bezdomnych: Bezdomni z przymusu, zdolni do samodzielności życiowej,
Bezdomni z przymusu, niezdolni do samodzielności życiowej,
Bezdomni z wyboru, zdolni do samodzielności życiowej,
Bezdomni z wybory , niezdolni do samodzielności życiowej.
Za bezdomnych płytko uznaje się osoby, które nie potrzebują programów integracyjnych, ponieważ zdolne są do samodzielnego życia w formach społecznie akceptowanych. Za bezdomnych głęboko uważa się osoby, które potrzebują pomocy w reintegracji społecznej, ponieważ pierwotnych przyczyn ich bezdomności nie można sprowadzić do braku mieszkania czy wystarczających dochodów(takie które nie potrafią o siebie zadbać). Liczba bezdomnych: Wyjątkowo trudno ją oszacować. Istnieje parę wersji i sposobów liczenia. Jednym z nich jest analiza liczby osób która skorzystała z pomocy programu „Powrót osób bezdomnych do społeczności” ,z którego w 2007 roku skorzystało ponad 80tyś. osób. Analizuje się również liczbę miejsc w schroniskach (od około 14 tys. do około 23 tys ).
Wg Marka Kotańskiego: Liczbę bezdomnych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych do pierwszych lat XXI w. określano narastająco od 200 tys. na początku tego okresu do nawet 500 tys. na jego końcu.
Przeważającą większość stanowią mężczyźni. Jeśli chodzi o miejsce pobytu bezdomnego to najczęściej przebywa w schronisku. Pomoc: Ustawa: Pomoc osobom bezdomnym jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym. W imieniu gminy, pomoc mogą realizować Ośrodki Pomocy Społecznej znajdujące się w gminach lub dzielnicach oraz organizacje społeczne, tzw. non-profit (fundacje i stowarzyszenia), Kościół Katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe. Program wychodzenia z bezdomności : zawarty jest w ustawie o pomocy społecznej i polega na pomocy w rozwiązywaniu problemów życiowych (rodzinnych, mieszkaniowych) oraz pomocy w uzyskaniu zatrudnienia.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz