Bankowy Fundusz Gwarancyjny-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bankowy Fundusz Gwarancyjny-opracowanie - strona 1 Bankowy Fundusz Gwarancyjny-opracowanie - strona 2 Bankowy Fundusz Gwarancyjny-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Bankowy Fundusz Gwarancyjny Został utworzony odpowiednią ustawą, posiada osobowość prawną. Siedzibą Funduszu jest Warszawa. Fundusz funkcjonuje na podstawie statutu nadanego mu przez ministra właściwego ds. instytucji finansowych po zasięgnięciu opinii Prezesa NBP i Przewodniczącego KNF w drodze rozporządzenia.
Nadzór nad działalnością Funduszu sprawuje minister właściwy do spraw instytucji finansowych w oparciu o kryterium legalności i zgodności ze statutem.
Celem jest prowadzenie systemów obowiązkowego i umownego gwarantowania zgromadzonych na rachunkach bankowych środków pieniężnych oraz udzielanie pomocy podmiotom objętym systemem gwarantowania.
Organami Funduszu są: Rada Funduszu i Zarząd Funduszu. Rada Funduszu składa się z przewodniczącego oraz 7 członków, posiadających odpowiednie wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe. Rada Funduszu sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością Funduszu. Rada podejmuje uchwały większością głosów przy obecności co najmniej 4 osób wchodzących w skład Rady Funduszu. Zarząd Funduszu składa się z 5 członków, w tym z prezesa i jego zastępcy. Zarząd powoływany jest przez Radę Funduszu spośród osób posiadających odpowiednie wyższe wykształcenie oraz 5-letni staż pracy w bankowości. Zarząd Funduszu kieruje Funduszem i reprezentuje go na zewnątrz. Źródłami finansowania Funduszu są:   1)  obowiązkowe opłaty roczne (wnoszone przez podmioty objęte systemem gwarantowania)
  2)  kwoty przekazane z funduszu ochrony środków gwarantowanych, pochodzące z wpłat podmiotów objętych systemem gwarantowania, dokonywanych zgodnie z uchwałą Zarządu Funduszu na wyodrębniony rachunek specjalny Funduszu w Narodowym Banku Polskim
  3)  dochody z oprocentowania pożyczek udzielanych przez Fundusz oraz dochody z oprocentowania papierów wartościowych
  4)  środki uzyskane w ramach bezzwrotnej pomocy zagranicznej
  5)  środki z dotacji udzielonych, na wniosek Funduszu, z budżetu państwa, na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych
6) środki z kredytu udzielonego przez Narodowy Bank Polski
7) udzielone pożyczki ze środków budżetu państwa
  8)  inne dochody Środki Funduszu przeznacza się na:   1)  finansowanie zadań Funduszu związanych z gwarantowaniem środków pieniężnych,
2) finansowanie zadań Funduszu w zakresie udzielania podmiotom objętym systemem gwarantowania pomocy
Nadwyżka bilansowa Funduszu w danym roku powiększa jego fundusz własny. Celem obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych jest zapewnienie deponentom wypłaty, do wysokości określonej ustawą, środków gwarantowanych w razie ich niedostępności.

(…)

… obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych jest zapewnienie deponentom wypłaty, do wysokości określonej ustawą, środków gwarantowanych w razie ich niedostępności. Podmiotami stosunku gwarancji są:
  1)  Fundusz,
  2)  deponent (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, oraz szkolne kasy oszczędnościowe i pracownicze kasy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz