To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
LIGNINA, chociaż charakteryzuje się szerokim stos. C/N nie ma wpływu na immobilizację N i innych związków odżywczych. Rozkład ligniny przeprowadzają org. mezofilne. w fazie, która następuje po fazie termofilnej (lignina jest degradowana, a nie mineralizowana, więc nie ograbia roślin z N).
W kompostowaniu uczestniczą konsorcja org., w skład których wchodzą: bakterie, grzyby i promieniowce, ale też wirusy i pierwotniaki. Martwe i żywe mikroorg. mogą stanowić ok. 25% ogólnej wagi kompostu. Ok. 80-90% mikrobiologicznej aktywności podczas kompostowania przypisywane jest bakteriom. Grzyby efektywnie uczestniczące w kompostowaniu wymagają do wzrostu mniej azotu i wody niż bakterie i promieniowce. Są aktywne w zakresie pH, który nie odpowiada bakteriom i promieniowcom. Promieniowcom sprzyja wysokie pH. Schemat powstawania substancji humusowych
CELULOZA- złożona jest z cząsteczek glukozy połączonych tylko 1 typem wiązań (wystarczy tylko 1 hydrolaza) 50% masy im mobilizowane w biomasę.
LIGNINA- jej budowa wskazuje na dużą różnorodność wiązań wewnętrznych. Z tego powodu nie jest mineralizowana przez mikroorganizmy (z pewnymi wyjątkami). Może być natomiast degradowana na mniejsze fragmenty, które mogą służyć później do tworzenia humusu w reakcji polikondensacji. W pierwszej kolejności wykorzystywane są do mineralizacji związki labilne. Wykres przedstawiający ilość wydzielanego CO2 w zależności od czasu inkubacji dla różnych związków
7-8
OBRAZEK „ ROLA ORG. ŻYWYCH W PRODUKCJI SUBSTANCJI ORGANICZNEJ GLEBY” Autochtoniczne - zawsze obecne w glebie, niskie tempo mineralizacji. Zymogeniczne - dostarczane okazjonalnie do gleby mikroorganizmy np. przy koszeniu trawy. Organiczna materia glebowa :
żyjąca materia organiczna
martwa materia organiczna
-fitomasa(źródło roślinne)
-rozpuszczona materia organiczna
-biomasa mikrobiologiczna(mikroorg. glebowe)
fragmentaryczna masa organiczna (rozpoznawalne fragmenty struktur kom.) powierzchniowa, z mikroorganizmów, frakcja lekka
-biomasa faunowa(fauna glebowa)
- humus (polimer materiału organicznego) nie można rozpoznac po strukturze chem. z czego powstała, można rozpoznac z czego powstała (lipidy, lignina, białka itp.)
Wybrane gat. Bakterii i substraty transformowane podczas kompostowania:
Celulozy
Hemicelulozy
Ligniiny
Skrobia i cukry
Pektyny
Bacillus Clostridium
Bacillus
Micrococcus Pseudomonas
Bacillus Clostridium Cytophaga
Bacillus Clostridium
Grzyby Aspergillus
Aspergillus
?
(…)
… wprowadzenie kompostu - 20% w stosunku do suchej masy OBRAZEK ZE STRONY 8 a) dodatek polepszający napowietrzanie gleby, szczególnie gdy jest stosowany w glebach zwięcłych. b) źródło mikroorganizmów o dużej różnorodności. Wybrane pestycydy organochlorowcowe i mikroorganizmy zaangażowane w ich rozkład. - tabela a) dodatek zwiększający pojemnośc buforową i zdolnośc zatrzymywania wody. d) w bioreaktorowej…
… (na podstawie suchej masy gleby).
Niepożądane efekty:
Efekt związany z zawartością metali ciężkich
Dopuszczalna zawartość metali ciężkich w kompoście w mg/kg s.m.:
1,5 mg Cd
100 mg Cu
400 mg Zn
100 mg Cr
150 mg Pb
50 mg Ni
Osad ściekowy z Hajdowa: C%=34-75%
N ogólny (mg N/100g)=1050-1662,5
Średni ubytek suchej masy podczas kompostowania wynosi 25-50%, więc w materiałach do kompostowania zawartość tych metali…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)