To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Badania podłoża gruntowego
Przed przystąpieniem do wykonywania projektu obiektu inżynierskiego zachodzi konieczność wykonania badań geotechnicznych podłoża. W ograniczonym zakresie wykonuje się je na etapie opracowywania projektu koncepcyjnego, natomiast w pełnym zakresie przy realizacji projektu budowlanego. Te ostatnie badania mogą być uzupełnione na etapie opracowywania projektu wykonawczego i powinny być weryfikowane w czasie realizacji obiektu. Wymagania co do zakresu badań podłoża opracowuje na ogół jednostka projektująca obiekt, w porozumieniu z inwestorem. Ważność poprawnego rozpoznania podłoża wykazuje praktyka, gdyż wielokrotnie okazało się, że brak należytego rozpoznania podłoża skutkowało koniecznością wykonywania wzmocnień fundamentów, niekiedy już na etapie budowy. Ma to szczególne znaczenie przy budowie dużych przepraw mostowych, gdy koszty rozpoznania geologicznego są stosunkowo małe w porównaniu z kosztem całej inwestycji, a koszty dodatkowych robót fundamentowych niewspółmiernie duże.
Przed przystąpieniem do badań należy je odpowiednio zaprogramować. Program badań opracowuje się na podstawie danych o miejscu lokalizacji obiektu oraz o jego charakterze: rodzaju konstrukcj i, j ej wielkości, przewidywanych rodzajów fundamentów, głębokości posadowienia itp. Opracowując program uwzględnia się informacje dotyczące budowy geologicznej terenu. Wykorzystuje się również archiwalną dokumentację geologiczno-inżynierską czy dokumentację geotechniczną obiektów wykonanych w pobliżu projektowanej budowli. Pomocniczym elementem może okazać się również stosowna literatura czy mapy geologiczne. Współcześnie coraz częściej korzysta się ze zdjęć lotniczych czy satelitarnych. Dotyczy to zwłaszcza dużych inwestycji, w tym inwestycji o charakterze liniowym (dróg). Programowanie badań z reguły powinno być poprzedzone wizją lokalną.
W przypadku braku bliższych danych lub gdy dane o budowie geologicznej podłoża są skąpe, wykonuje się wstępne badania, na podstawie których określa się wymagany sposób posadowienia i w zależności od przyjętego sposobu posadowienia projektuje dalsze badania. Niekiedy na podstawie wstępnych badań przyjmuje się rodzaj konstrukcji, np. nie projektuje się konstrukcji wrażliwej na osiadania w przypadku słabych gruntów, jakkolwiek współczesne metody fundamentowania pozwalają na wykonanie fundamentów o praktycznie dowolnej nośności w każdych warunkach, jednak ich koszty mogą znacznie podnieść koszty całej budowy.
W szczególności warunki geotechniczne posadowienia obiektu są określane na podstawie:
- istniejących archiwalnych dokumentacji badań podłoża uzupełnionych wizją w terenie,
- badań geologiczno-inżynierskich lub badań geotechnicznych wykonanych w związku z budową obiektu.
(…)
… geotechnicznej, gdy jest dostępne wystarczające rozpoznanie podłoża,
- opinii geotechnicznej z uzupełniającymi badaniami (bez robót geologicznych), jeżeli dostępne rozpoznanie podłożajest niewystarczające,
- projektu geotechniczno-konstrukcyjnego stanowiącego część projektu budowlanego.
Dokumentacja badań podłoża może być podana w następujących formach [16]:
- dokumentacji geologiczno-inżynierskiej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)