To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Badania makroskopowe polegają na obserwacji powierzchni odpowiednio przygotowanej zgładów lub przełomów okiem nie uzbrojonym lub za pomocą lupy. Badania makroskopowe pozwalają określić ogólna budowę metalu oraz występujące wady materiałowe. Badania makroskopowe należy uważać za wstępne ponieważ ujawniają one makrostruktury, dlatego też powinny one być jeszcze uzupełnione w badania mikrostruktury. Badania te są badaniami niszczącymi, ponieważ trzeba je przeprowadzać na próbkach wyciętych z określonego, miejsca badanego obiektu.
Badania makroskopowe pozwalają stwierdzić:niejednorodności struktury,budowę demokrystaliczną, ślady jamy osadowej, pęknięcia , przebieg włókien (jako wynik obróbki plastycznej), ślady zgniotu , wielkości ziarna, głębokość trawienia. Podczas obserwacji przełomu na powierzchni można określić wielkość ziarna, ciągliwość materiału, stwierdzić obecność większych wtrąceń niemetalicznych lub innych wad.Ta metodą można badać powierzchnie przedmiotów, całe przekroje poprzeczne lub wycinki przekroju poprzecznego (odpowiednio dobrane).Niekiedy do badań wystarczy stan po równym obcięci lub z grubszym szlifowaniu próbki. Gdy powierzchnia wymaga większej gładkości stosuje się obróbkę papierem ściernym.
W celu wykryci makrostruktury,powierzchnie próbki poddaje się działaniu czynnikom trawnym. Skład tych czynników jest różnorodny i zależy przede wszystkim od rodzaju badanego materiału i sposobu oddziaływania na poszczególne składniki strukturalne. Ogólnie odczynniki te można podzielić na :
-odczynniki głębokiego trawienia np. odcz. Jancewicza. Są to stężone roztwory kwasów nieorganicznych, którymi trawi się próbki, od kilku do kilkunastu godzin. Dla skrócenia czasu podgrzewa się roztwory do temp.100 C.
-czynniki powierzchniowego trawienia.Są to kwasy o małym stopniu trawienia zawierające dodatki różnych roli (przeważnie chlorki).Podczas trawienia np. odczynnikiem Oberhofflena żelazo wypiera z roztworu metal (w tym przypadku miedz), który osadza się na odpowiednich miejscach na powierzchni próbki i chroni ją przed dolnym trawieniem.Tego rodzaju próbki stosuje się do wykrywania segregacji fosforu, spoin oraz wykrywania odkształceń plastycznych w stali z nikłą zawartością fosforu.
Przykład:
Trawienia odczynnikiem Heyna.
Zgład po wyszlifowaniu trawi się odczynnikiem Heyna kilka minut.Na próbie pozostaje osad miedzi, którą usuwa się watą nawilżoną wodą lub amoniakiem.Miejsca zanieczyszczone fosforem barwią się na brunatno, bogato w węgiel na szaro.
Trawienie odczynnikiem Oberhoffena.
Przygotowanie i przebieg próby podobny jak przy stosowaniu odczynnika Hayna. Miejsca ubogie w fosfor są silnie trawione i ciemnieją, pozostałe miejsca są jasne i błyszczące.Po długotrwałym trawieniu stali kutej ujawnia się przebieg włókien.
(…)
… plamy) pęknięć powstałych podczas obróbki stali na gorąco, przełomów kamienistych (widocznych granic ziaren)
Próba toczenia Próba ta polega na zdejmowaniu warstwy materiału w procesie toczenia, podczas takiej próby można zauważyć różnego rodzaju nieciągłości materiału np. wewnątrz półwyrobu.
Próby o przekroju okrągłym toczy się a inne struga schodkowo. Tak przygotowane próbki obserwuje się gołym okiem…
… próbki w temperaturze 150-300C. Wypolerowany zgład pociera się 2-3minuty watą zwilżoną odczynnikiem(trawiąc go) następne próbkę płucze się w 5% roztworze H 2SO4 i w wodzie.Po wysuszeniu w strumieniu powietrza ujawniają się zaatakowane przez odczynnik strefy, w których następuje przekroczenie granicy plastyczności (ciemne linie).
Trawienie odczynnikiem Adlera.
Badanie ujawnia wadę materiału…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)