Badania czystości mikrobiologicznej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania czystości mikrobiologicznej - omówienie - strona 1 Badania czystości mikrobiologicznej - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

BADANIE CZYSTOŚCI MIKROBIOLOGICZNEJ WODY PITNEJ I POWIETRZA
1. Oznaczyć czystość mikrobiologiczną wody pitnej metodą tradycyjną oraz metodą filtrów membranowych
a) Metoda tradycyjna
Wodę pobierz do jałowej kolby, a następnie dodaj do niej kroplę roztworu tiosiarczanu sodu niezbędnego do inaktywacji chloru. W celu określenia czystości mikrobiologicznej z badanej wody wykonaj posiewy w kierunku:
ogólnej liczby bakterii mezofilnych - posiew na agar odżywczy
Jałową pipetą pobierz 1ml badanej wody i przenieś na 2 równoległe płytki Petriego. Płytki zalej następnie upłynnionym podłożem agarowym (agarem odżywczym, bulionem odżywczym lub bulionem wzbogaconym) i inkubuj w temperaturze 37 °C przez 24-48 h. Posiewy wykonuj bezpośrednio z pobranej wody lub po jej rozcieńczeniu zależnie od przewidywanego stopnia jej zakwaszenia (po konsultacji z prowadzącym ćwiczenia).
ogólnej liczby bakterii psychrofilnych - posiew na agar odżywczy
Posiew wykonaj w analogiczny sposób jak posiew mający na celu oznaczenie ogólnej liczby bakterii mezofilnych. Posiane płytki inkubuj w temp. 20 °C przez 72 h.
obecności bakterii z grupy coli ogólnego - posiew na podłoże z LBP, tj. podłoże laktozowe z purpurą bromokreaolową
W celu oznaczenia obecność bakterii z grupy coli posiej 100 ml wody na podwójne stężone podłoże aLBP -50 ml wody do kolbki zawierającej 50 ml podłoża i po 10ml do 5 probówek z 10 ml pożywki LBP. Zaszczepione próby inkubuj w temp. 37 °C przez 24-48 h.
b) Metoda filtrów membranowych
Zmontuj aparat do filtracji. Za pomocą jałowej pęsety przenieś specjalny filterek na porowatą powierzchnię filtra zestawu filtracyjnego. Zamocuj lejek, a następnie przeprowadź filtrację wody w celu oznaczenia:
ogólnej liczby bakterii mezofilnych
Do lejka wlej ok. 100ml jałowej wody i 1ml wody badanej. Włącz pompkę układu filtracyjnego. Po zakończeniu filtracji wyłącz ja i przenieś filtr na przygotowaną płytkę (Perti-Pad) zalaną uprzednio podłożem pozwalającym na oznaczenie ogólnej liczby bakterii, płytki inkubuj w pozycji odwróconej w temp. 37 °C przez 24-48 h.
ogólnej liczby bakterii psychrofilnych - posiew na agar odżywczy
Posiew wykonaj w analogiczny sposób jak posiew mający na celu oznaczenie ogólnej liczby bakterii mezofilnych. Posiane płytki inkubuj w temp. 20 °C przez 72 h.
ogólnej liczby bakterii z grupy coli
Filtracji poddaj 100 ml badanej wody. Filterki umieść na płytce zawierającej podłoże Endo i inkubuj je w temp. 37 °C przez 24-48 h.
ogólnej liczby bakterii coli typu fekalnego
Filtracji poddaj 100ml badanej wody. Filterki umieść na płytce zawierającej podłoże MF i inkubuj je w temp. 44 °C przez 24-48 h.


(…)

… mikrobiologiczną powietrza metodą tradycyjną oraz z zastosowaniem próbnika powietrza.
a) Metoda tradycyjna czyli sedymentacyjna metoda Kocha (metoda płytkowa)
W celu określenia stanu sanitarno-higienicznego powietrza w wybranym miejscu pomieszczenia ustaw 2 płytki z agarem odżywczym i 1 płytkę z brzeczką + agar. Zdejmij wieczka z płytek i pozostaw je na 15 min. W trakcie ekspozycji ogranicz ruchy wokół miejsca…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz