Azja Centralna i Azja Południowa - informacje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Azja Centralna i Azja Południowa - informacje - strona 1 Azja Centralna i Azja Południowa - informacje - strona 2 Azja Centralna i Azja Południowa - informacje - strona 3

Fragment notatki:

2.) AZJA CENTRALNA (ŚRODKOWA) - obejmuje pogórze kazaskie, po Góry płd. Syberi, sięga po Himalaje, Karakorum, Wyżynę Irańską , do Morza Kaspijskiego. Ukształtowanie powierzchni jest bardzo osobliwe . Dominują wyżyny i kotliny. Pochodzenie tych form jest tektoniczne.
Występują tu obszary bezodpływowe - ważna cecha!!!
Panuje tu klimat skrajnie suchy, na obrzeżach wilgotny.
Obszar ten był fałdowany w orogenezach: kaledońskiej, hercyńskiej i alpejskiej. Obszar niezwykle niespokojny .
a:) Nizina Turańska z Morzem Kaspijskim, Jeziorem Aralskim - była dnem morza. Jest to pozostałość po zbiorniku epikontynentalnym. Jest to obszar o klimacie suchym, pustynnym (np. Karakum).
b: ) Kotlina Dżungarska - obzar pomiędzy Ałtajem a Tienszanem. Jej dno 400 mnpm. Otoczona górami do 7000 mnpm. Jest to obszar zimny zimą z inwersją temperatury. Latem jest bardzo gorąco i sucho.
c:) Kotlina Kaszgarska - między Tienszanem a Kunlunem. Warunki pustynne, klimat bardzo surowy.
d:) Wyżyna Tybetu - nie jest to płaskowyż. Ciąg pasm górskich równoleżnikowych z płytkimi dolinami. Wysokość ok. 4000-5000 mnpm. Układ grzbietów i niecek. Na zach. Góry Karakorum a na południu Himalaje.
e:) Wyżyna Mongolska - mięzy Ałtajem a Górami Hing... . Klimat suchy ale nie tak bardzo. Pustynia Gobi tu występuje ale jest tu bujniejsza roślinność niż na zwykłej pustyni. Opady do 400 mm. Inwersja opadowa tu występuje. Leży w cieniu opadowym.
3.) AZJA WSCHODNIA - między Azją Środkową aż po wybrzeże Oceanu Spokojnego. Powierzchnia wiele mln km kw. Ma zróżnicowany klimat, rzeźbę, roślinność i jest bardzo zaludniona.
a:) Chiny Monsunowe - na terytorium wsch. Azji ok. 3,5 mln km kw. Dajęsię tu wyróżnić:
Płaskowyż lessowy
Nizina Chińska ( wielka równina chińska) - w największym stopniu przekształcona przez człowieka. Usypana została przez rzeki ( Huandhe i jej dopływy). Huanghe płynie wyżej niż nizina, którą zbudowała. Teren ten jest płaski porozcinany wieloma kanałami.
Kotlina Syczuańska - obszar otoczony górami o wilgotnym klimacie.
b:) Nizina Mandżurska, Płw. Koreański, Tajwan, Wyspy Japońskie... - całe to terytorium leży na styku 3 płyt litosfery. 4.) AZJA POŁUDNIOWA - wszystko to co obejmuje od równoleżnikowej bariery górskiej na południe.
a:) Półwysep Indyjski - jest to Wyżyna Dekańska Od wschodu i zachodu otoczony Górami Ghaty. Jest to fragment Gondwany.
b:) Himalaje - najwyższe góry na Ziemi.
c:) Nizina Indu - na zachód od Dekanu
d:) Nizina Gangesu - oddziela Wyżynę Dekańską od Himalajów.


(…)

…-Palestyńska - Występują tu góry zrębowe, wyżyny. Jest suchy klimat.
g:) Półwysep Arabski - największy półwysep Azji. Jest fragmentem Gondwany. Bardzo niedawno oddzielił się od Afryki. Ma charakter obszarów z pobliskimi ryftami. Brzegi odsuwających się płyt są wyniesione. Skraj półwyspu (na wsch. Od Morza Czerwonego) jest wyżej wyniesiony i łagodnie opada w kierunku zatoki Perskiej.
Dwa rodzaje pustyń w Azji
Na Półwyspie Arabskim to typowe gorące pustynie zwrotnikowe. Duże spadki temperatur w górach. Cały rok w ciągu dnia są bardzo wysokie.
Pustynie zimne strefy podzwrotnikowej. Zimą panuje bardzo niska temperatura ale lata są jednak gorące (np. Karakum). AZJA - wiadomości encyklopedyczne
Największy kontynent świata. Leży na półkuli pn. (z wyjątkiem Archipelagu Malajskiego położonego częściowo na półkuli pd.). Od pn. ipd.-zachodu Azję oblewają O.Arktyczny ipoboczne morze O.Atlantyckiego — M.Śródziemne, od wsch. — O.Spokojny (wraz zmorzami przybrzeżnymi), od pd. — O.Indyjski. Od Ameryki Pn. jest oddzielona Cieśn. Beringa, od Afryki — Kanałem Sueskim iM. Czerwonym, od Europy — cieśninami Bosfor iDardanele. Umowną granicę lądową zEuropą (na dł. ok. 3000km) stanowi wsch. przedgórze Uralu, rz. Emba, brzeg…
… Gangesu - oddziela Wyżynę Dekańską od Himalajów.
e:) Półwysep Indochiński
f:) Półwysep Malajski - jest półwyspem II rzędu (?). Występują tu te same struktury geologiczne co w Himalajach.
g:) Archipelag Malajski - Sumatra, Borneo itd. Współczesne ruchy górotwórcze, wulkanizm, trzęsienia ziemi.
5.) POŁUDNIOWO ZACHODNI
a:) Azja Mniejsza - Wyżyna Anatolińska (większa jej część w Turcji)
b:) Wyżyna Armeńska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz