Aureliusz Augustyn z Hippony , łac Aurelius Augustinus , w Kościele katolickim znany jako święty Augustyn (ur. 13 listopada 354 w Tagaście , zm. 28 sierpnia 430 w Hipponie ) - filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z Ojców i Doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae ( doktor łaski ), pisarz. W Kościele prawosławnym jest on zazwyczaj nazywany błogosławionym Augustynem. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu , jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina . Biografia Najstarsza (VI w.) znana podobizna Augustyna, znajdująca się w bazylice na Lateranie Augustyn urodził się w 354 r., w Tagaście (obecnie Suk Ahras , Algieria ), w średniozamożnej rodzinie, z ojca Patrycjusza, poganina, i matki, Moniki , chrześcijanki , prawdopodobnie pochodzącej z rodziny berberyjskiej , na co może wskazywać imię [1] . Po ukończeniu szkół w Tagaście ( 366 ) i Madaurze ( 370 ), w 371 po zebraniu odpowiednich funduszy, rodzice wysyłają go do Kartaginy , gdzie uczył się retoryki . W Kartaginie poznał kobietę o nieznanym imieniu, z którą związał się na kilkanaście lat [2] . Tego samego roku umiera jego ojciec, Patrycjusz. W 373 przychodzi na świat jego syn, Adeodat. Augustyn jest pod wrażeniem dialogu filozoficznego Cycerona Hortensjusz , ulega wpływom manichejczyków . W 374 założył szkołę retoryczną w rodzinnej Tagaście, jednak poruszony śmiercią bliskiego przyjaciela (imię nieznane), w 376 wraca do Kartaginy nauczać retoryki. Pod wpływem ducha manicheizmu zaczął pisać swoje pierwsze dzieła filozoficzne, w których usiłował pogodzić filozofię grecką z doktryną tego ruchu religijnego. W 380 ( 381 ?) napisał traktat De pulchro et apto , czyli "o pięknie i proporcji" - niezachowany do dziś. W 383 zawiera bliższą znajomość ze słynnym biskupem manichejskim Faustusem , dyskusje z nim zaczynają go rozczarowywać co do istoty filozofii. Na skutek sporów ze swoją matką (które dotyczyły m.in. statusu społecznego kobiety, z którą Augustyn się związał) zdecydował się opuścić rodzinne miasto i wyjechał do Rzymu , by założyć tam szkołę retoryki. Po przyjeździe ciężko zachorował, początkowo obracał się w kręgach manichejczyków, zamieszkał u jednego ze słuchaczy . Następuje jego pierwsze zetknięcie z neoplatonizmem , które zapoznało go i zbliżyło do chrześcijaństwa. W 384 zapoznaje słynnego retora Symmachusa, autora dziesięciu ksiąg listów, pełniącego wówczas urząd prefekta miasta . Symmachus wysyła Augustyna jako profesora retoryki do Mediolanu , gdzie odwiedza katolickiego biskupa Ambrożego . W 385 powierzono Augustynowi wygłoszenie w cesarskim pałacu w Mediolanie, dorocznej mowy na cześć cesarza (małoletni Walentynian II ). Prowadzi filozoficzne dysputy z przyjaciółmi, Alipiuszem i Nebrydiuszem. Z dużą grupą bliskich stronników nie udaje mu się założyć filozoficznej wspólnoty
(…)
… cały kraj, swym okrucieństwem stwarzają wszech obecne przerażenie.
1, 2 i 8 czerwca 411 w Kartaginie bp Augustyn przewodniczy rozprawie (collatio) przed wysłannikiem cesarskim Marcellinem, między stronami katolików a donatystów. 413, w nawiązaniu do wydarzeń ostatnich miesięcy, rozpoczyna historiozoficzne dzieło O państwie Bożym (De civitate Dei), biskup Hippony rozpoczyna je apostrofą do Marcellina…
…, będzie zajmował się historiografią i we wrześniu i w październiku 416, w Milewum, na synodzie będzie wspierał biskupa Augustyna w polemikach z Pelagiuszem, od którego wziął nazwę pelagianizm. Biskup Hippony otrzymał w tym czasie wsparcie również ze strony Mariusza Merkatora. W 426 mianuje kapłana Herakliusza swym następcą na urzędzie biskupa Hippony. Kończy pisać 22., ostatnią księgę dzieła O państwie Bożym…
… (Ładysław). Prawdopodobnie zgromadzenie to wybrał kierując się dużym poważaniem wśród braci takiej formy pobożności, która miała związek z twórczością artystyczną. Bernardyni popierali organizowanie bractw tarcjarskich i przedstawień jasełkowych. Ponadto poważaniem cieszyli się bracia piszący kolędy, pieśni sakralne.
Władysław odznaczał się duchem pokuty (często pościł, nosił włosiennicę itp.). Odznaczał…
… kasata klasztoru, opiekę nad kościołem i relikwiami przejęli księża diecezjalni. 10 VIII 1959 skradziono relikwiarz z trumienką, których nie odnaleziono do tej pory. W roku 1966 Katedra Krakowska podarowała kościołowi św. Anny relikwie ramienia błogosławionego. Na warszawskim Ursynowie znajduje się Parafia pod wezwaniem bł. Władysława z Gielniowa. Na warszawskiej Ochocie znajduje się ulica bł. Ładysława…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)