Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa, jest chorobą, która objawia się napadami duszności wydechowej na skutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki z wykrztuszeniem lepkiej wydzieliny czemu towarzyszy często charakterystyczne furczenie i głośne świsty podczas napadów. Podłożem choroby jest nadmierna reaktywność oskrzeli na bodźce. Dychawica oskrzelowa to choroba przewlekła i prowadzi do upośledzenia sprawności organizmu. Następstwem zaawansowanej dychawicy oskrzelowej jest rozedma płuc i przerost prawej strony serca.
Objawy-Charakterystycznym objawem astmy oskrzelowej są nagłe napady duszności wydechowej z okresami przerwy. Wdechy chorego wydają świszczące dźwięki. Atak dychawicy rozpoczyna się uczuciem ucisku i rozpierania w klatce piersiowej, które szybko przechodzi w duszność, z towarzyszącym jej kaszlem i odpluwaniem lepkiej plwociny. Leczenie- Odczulanie swoiste polega na stopniowym, wzrastającym podawaniu roztworów alergenu, na który chory jest uczulony BAKTERYJNE ZAPALENIA PŁUC Choroby wywołujące bakteryjne zapalenie płuc. Są nimi: przewlekłe choroby płuc, a zwłaszcza przewlekłe zapalenia oskrzeli palaczy papierosów - przewlekła obduracyjna choroba płuc, zapalenie zatok obocznych nosa, wszelkie stany zwężenia oskrzeli najczęściej w przebiegu procesów nowotworowych czy gruźlicy płuc. Zapalenia płuc mogą być niejednokrotnie powikłaniem pierwotnie przebytej infekcji wirusowej, a zwłaszcza grypy, odry, czy ospy wietrznej. Objawy bakteryjnego zapalenia płuc.
Charakterystycznymi objawami zapalenia płuc są: gorączka, kaszel z wykrztuszaniem obfitej plwociny, narastająca duszność i bóle w klatce piersiowej. W przypadku podejrzenia zapalenia, w celu jego potwierdzenia, należy zawsze wykonać badanie radiologiczne klatki piersiowej i badanie plwociny. Leczenie bakteryjnego zapalenia płuc Chory z potwierdzonym zapaleniem płuc powinien być skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia antybiotykoterapii, zależnej od przyczyn bakteryjnych (etiologii) i wrażliwości bakterii, oraz dla uniknięcia ewentualnych powikłań.
WIRUSOWE ZAPALENIE PŁUC Istota infekcji wirusowej Infekcje wirusowe są bardzo często przyczyną zajęcia górnych dróg oddechowych, a więc noso-gardła, krtani i tchawicy, ale mogą również powodować bezpośrednie zajęcie tkanki płucnej lub też torować drogę bakteryjnym zapaleniom płuc.
1 faza infekcji wirusowej
Wirusowe zapalenia płuc występują najczęściej w okresach epidemii grypy, a więc późną jesienią i zimą. Bardzo charakterystyczny jest dwufazowy przebieg choroby. W fazie pierwszej, ostrej, występuje duży wzrost temperatury ciała i objawy ogólnego rozbicia: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)