To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Aspekty turystyki: Jako zjawisko psychologiczne
Jako ujęcie społeczne
Jako zjawisko kulturowe - kultura jest nośnikiem i przekazuje wartości kulturowe. Jako zjawisko ekonomiczne - przejawia się w gospodarczej działalności. Przygotowanie regionu do przyjęcia turystów.
Jako zjawisko przestrzenne - wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania. Dla potrzeb ruchu turystycznego robi się infrastrukturę turystyczną (zmiany w przestrzeni). Może mieć pozytywny i negatywny wpływ na ład przestrzenny. Relacja między turystyką, rekreacją i wypoczynkiem: Czas wolny - składają się na nie poniższe cechy.
Wypoczynek - czas nieprzeznaczony na zajęcia związane z pracą i obowiązkami domowymi. Czas, który wykorzystywany jest na regenerację sił. Może być bierny i czynny. Rekreacja - czynności podejmowane dla regeneracji sił. Uczestniczenie w różnych formach ruchu turystycznego. Dodatkową cechę rekreacji jest bezinteresowność i dobrowolność.
Turystyka - zajmuje znaczną część czasu wolnego i zajęć rekreacyjnych człowieka. Większość czynności turystycznych jest ograniczonych elementem przestrzennym i jest realizowana poza miejscem zamieszkania. Kryteria podziału turystyki: Kryterium motywacji
Z punktu widzenia podmiotu turystyki Motywacje: Motywacje fizyczne - turystyka wypoczynkowa, lecznicza, sportowa.
Motywacje psychiczne - turystyka nastawiona na wrażenia, przeżycia.
Motywy interpersonalne - turystyka rodzinna, klubowa.
Motywy kulturalne - turystyka oświatowa, kształcąca.
Motywy prestiżowe Cecha: Liczba uczestników
Wiek uczestników
Czas pobytu
Pora roku
Rodzaj zakwaterowania
Środek transportu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)