Aspekty prowadzenia rachunkowości - omówienie (sem. II)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aspekty prowadzenia rachunkowości - omówienie  (sem. II) - strona 1 Aspekty prowadzenia rachunkowości - omówienie  (sem. II) - strona 2 Aspekty prowadzenia rachunkowości - omówienie  (sem. II) - strona 3

Fragment notatki:

Materiały do wykładu 8 - „Formalne i organizacyjne aspekty prowadzenia rachunkowości” (numeracja punktów zgodna z planem wykładu)
Ad 1) Księgi rachunkowe
to urządzenia, w których dokonuje się zapisów księgowych a także wykazuje obroty i salda. Mogą występować w różnej postaci, jako:
dzienniki,
księgi wiązane,
rejestry,
luźne karty kontowe, zapisy na komputerowych nośnikach danych (lub wydruki komputerowe). Niezależnie od przyjętej formy, jak i stosowanej techniki prowadzenia ksiąg rachunkowych (handlowych), obejmują one:
dziennik - służący do zapisywania w porządku chronologicznym, dzień po dniu, danych z operacji gospodarczych,
księga główna - tworzona przez konta syntetyczne, służące do ewidencji operacji w porządku systematycznym (ze względu na treść) zgodnie z zasadą podwójnego zapisu; na danym koncie kolejne operacje księgowane są w porządku chronologicznym,
księga pomocnicza - składająca się z kont analitycznych, uszczegółowiających i uzupełniających zapisy w księdze głównej; zapisy na kontach analitycznych są porządkowane w układzie systematycznym, z tym, że na danym koncie analitycznym obowiązuje porządek według dat; w ciągu miesiąca zapisy mogą być dokonywane wartościowo lub w jednostkach naturalnych, należy wtedy na koniec miesiąca ustalić ich wartość,
wykaz aktywów i pasywów (inwentarz) z uwzględnieniem wyników inwentaryzacji; sporządzają go jedynie jednostki, które w poprzednim roku obrotowym nie prowadziły ksiąg rachunkowych,
zestawienie obrotów i sald kont syntetycznych (sporządzane na koniec każdego okresy sprawozdawczego, nie rzadziej niż na koniec miesiąca) i zestawienie obrotów i sald kont analitycznych (sporządzane co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych).
Ad 2) Dokumentacja księgowa
Dokumenty utrwalają na piśmie wyniki obserwacji i pomiaru procesów gospodarczych. Dokumenty to kategoria obejmująca m.in. sprawozdania finansowe, księgi rachunkowe, dokumentację inwentaryzacyjną, jak i dowody księgowe, które stanowią podstawę zapisów w księgach rachunkowych. Każdy dowód księgowy ( Art. 21, ust. 1 ustawy) powinien zawierać co najmniej:
określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operację gospodarczą,
opis operacji gospodarczej oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą, także datę sporządzenia dowodu,
podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,


(…)

… się:
aktywa pieniężne (z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych),
papiery wartościowe,
rzeczowe składniki aktywów obrotowych,
środki trwałe (z wyłączeniem gruntów i środków trudno dostępnych),
maszyny i urządzenia zaliczane do środków trwałych w budowie.
potwierdzenie sald - polega na otrzymaniu od banków i uzyskaniu od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych…
… detalicznego 2. Zapasy drewna Jednostki gospodarki leśnej Raz w ciągu 2 lat IV.
Materiały
Towary
Produkty gotowe i półprodukty Znajdujące się w strzeżonych składowiskach i objęte ewidencją ilościowo-wartościową Raz w ciągu 4 lat V.
Środki trwałe
Maszyny i urządzenia należące do środków trwałych w budowie Znajdujące się na terenie strzeżonym Źródło: Rachunkowość. Zasady prowadzenia według znowelizowanych…
… otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego (np. „Polecenie księgowania”)
rozliczeniowe - ujmujące już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacyjnych (a więc dotyczące wszelkich przeksięgowań przewidzianych w zakładowym planie kont i w przepisach - według dozwolonych zasad i kryteriów).
W przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, kierownik…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz